VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tvůrce receptur: Lidem s ekzémy je třeba doporučit lékaře, nikoli kosmetiku

Čejkov – Firma Barekol letos oslavila 20. výročí svého založení. Zabývá se výrobou a distribucí přírodní bylinné kosmetiky a v současné době má desítku zaměstnanců.

20.7.2013
SDÍLEJ:

Na snímku (zleva) vedoucí vývoje kosmetiky Jaroslav Mühlhandl, jeho budoucí nástupce Ondřej Štěrba a ředitel Josef Koten. Foto: Zuzana Rodová

Z usušených bylin v Barekolu dělají extrakty, které zamrazí, aby všechny produkty měly stejné vlastnosti, a z nich pak vyrábějí krémy, gely, potravinové doplňky, pleťová mléka a vody nebo masti. Kromě vlastních produktů dělají i věci na objednávku, zejména pro zákazníky z Norska. O tom, jak se v malé vsi pod Křemešníkem na Pelhřimovsku výroba rozjela, s čím se potýkala a co by lidé měli o kosmetice vědět, se rozpovídal přímo v sídle firmy vedoucí vývoje kosmetiky Jaroslav Mühlhandl.

Jak vlastně vznikla firma Barekol?
Na začátku bylo zemědělské družstvo v Horní Cerekvi. Po roce 1989 se družstva přeměňovala a hledala nějakou aktivitu, protože se ukazovalo, že k prosperitě nestačí pěstovat jenom zemědělské rostliny.

Pro jakou aktivitu se rozhodlo hornocerekvické družstvo?
Že se bude věnovat léčivým rostlinám. Tenkrát běžel Receptář s Přemkem Podlahou a ukazovaly se tam bylinky, dělaly se z nich polštářky a  podobně. Takže jsme si říkali, že bylina by byla dobrá komodita.

S jakou bylinou jste začínali?
S ostropeřcem mariánským, ze kterého se dělají léky na játra. Ten jsme pěstovali pro jednu německou firmu. Ale ukázalo se, že výrobci z toho nemají takový zisk jako obchodníci a prodejci. Takže přišla otázka, jestli by nebylo výhodné byliny i zpracovávat. Do toho oslovil družstvo doktor Stejskal, což byl slavný bylinář, který mimo jiné dělal maséra gymnastce Věře Čáslavské a tenistovi Janu Kodešovi. Toho napadlo, že bychom mohli dělat i masážní emulze z bylin. A takhle to začalo. Tenkrát jsme ale neměli ponětí, jaká to bude obrovská práce, a to nejen technologicky, ale i po právní stránce.

Co bylo dál?
Oslovil nás inženýr Vrábel, chemik, který navrhl, že by se družstvo mohlo zabývat extrakcí barviv z rostlin. Tenkrát se totiž předpokládalo, že budou zakázaná umělá barviva v potravinách a že budou jenom ta přírodní. Ale byla to bláhová myšlenka, protože přírodní barviva už vyráběly ve velkém západní firmy, kterým nešlo konkurovat.

Začínali jste tedy podnikat v družstvu v Horní Cerekvi?
Jako Barekol ne, protože družstvo se měnilo ve družstvo vlastníků a my jsme byli jenom zaměstnanci. Po rozdělování podílů jsme se rozhodli družstvo opustit, protože by z toho měli profit hlavně vlastníci, ne my.

Odešli jste do Čejkova. Proč zrovna sem?
Byla tady budova bývalé školy, která byla vybydlená, zničená, zarostlá stromovím a křovinami, někteří dokonce tvrdili, že ji ani neviděli, jak byla schovaná. Tak jsme ji koupili. Bylo nás šest společníků a vytvořili jsme společnost s ručením omezeným Barekol. To je zkratka slov barvy a ekologie. Když jsme totiž založili firmu, hlavní činností měla být výroba právě těch přírodních barviv.

Jak jste se od barviv dostali ke kosmetice?
Postupně se ukázalo, že barviva nebudou dobrou komoditou, že velké firmy jsou schopny vyrábět ve větším a  levněji, takže z toho zbyla extrakce bylin pro výrobu kosmetiky a doplňky stravy, ke kterým jsme přešli od masážních emulzí.

Jak to bylo s financemi v začátku podnikání?
Začínali jsme z ničeho. Tenkrát byla obrovská výhoda, že nám banky půjčily vlastně jenom na záměr, neměli jsme čím ručit a co do toho dát. Takže to byla jedna šťastná okolnost.

Z jakých bylin nyní vyrábíte? Pěstují se přímo v Čejkově a  okolí?
Je to například měsíček zahradní, violka trojbarevná, sedmikráska chudobka, tužebník jilmový, kostival obecný, řebříček lékařský a  tak dále, ale nejsou odsud. To je věc, která nás mrzí. Mysleli jsme, že zaměstnáme spoustu lidí, kteří by pro nás pěstovali nebo sbírali, a že bychom jim byli schopni zaplatit víc než velké sběrny, za to, že rostlina bude opravdu kvalitní. Ale to se bohužel nepodařilo.

Proč?
Když chcete bylinu použít, musíte prokázat, že tam nejsou jedovaté látky a nežádoucí mikroorganismy, a  k tomu by pěstitel musel mít drahý atest, což by se nevyplatilo. Takže byliny odebíráme od podniků s léčivými rostlinami, které atesty mají. Ty potom kontroluje hygiena.

Podniky, od kterých berete byliny, jsou z Vysočiny?
Kdysi byly léčivé rostliny v Rynárci, kde byla jejich sběrna, ale později skončila. Než skončila, odebírali jsme byliny odtud, nyní je to od jedné pražské firmy.

Používáte technologii extrakce bylin za studena. O co jde?
Extrakce probíhá za podtlaku, protože kapaliny se při nižším tlaku vaří dříve než při sto stupních. Takže když při extrakci a zahušťování vytvoříte podtlak, extrakt se vaří při nižší teplotě, takže nedojde k destrukci některých citlivých látek. Mám-li být objektivní, v současné době existují i lepší postupy, ale ty jsou neobyčejně drahé.

Jak se vyvíjel zájem lidí o vaši přírodní kosmetiku?
Když jsme začínali, byl o takové věci velký zájem, nastal boom bylinářů a ten odbyt tu byl. Samozřejmě, všechno má svůj vývoj a postupně zájem opadl, takže jsme si museli odbyt hledat různě. V Čechách nás velmi dobře zastupuje zejména distributor pan inženýr Roman Tomec.

Co všechno podnikání obnáší?
Všechno (smích). Zaplaťpánbůh, že nemusíme řešit nějaké velké právní věci, protože naši odběratelé mají dobrou platební kázeň, což je docela unikát. Z právních věcí ale zrovna řešíme, že jedna firma uvedla na trh podobný přípravek našemu Betavitalu pod názvem Betavit.  Už nás to stálo 120 tisíc. Právní služby jsou drahé. Další velký problém je nepředvídatelnost zákonů, třeba DPH. Doufáme, že normy vydrží aspoň dva tři roky, protože předělání programů a podobné věci stojí peníze a je v tom zbytečný chaos. Kapitola sama pro sebe je Evropská unie. Tam jsou strašlivé předpisy a nikdo neví k čemu, ani když se zeptáte na vrcholných orgánech.

Jak probíhá testování kosmetiky?
Předem bych chtěl říct, že žádná kosmetika se netestuje na zvířatech, protože by to nefungovalo. Zvířata mají jinou kůži než my. Jediné, co se testuje na zvířatech, může být nějaká surovina pro lékařský průmysl. Ale kosmetika se v Česku na zvířatech netestuje.

Jakým přísadám v kosmetických výrobcích by se lidé měli vyhnout?
Všichni vám řeknou, že parabenům, ale je to hluboký omyl. Spousta lidí si myslí, že to je rakovinotvorné a alergenní svinstvo, které by tam nemělo být, ale není to pravda. Jsou to přírodní látky, které jsou třeba v borůvkách. V množství, ve kterém se používají, jsou neškodné. Jedině mohou jako každá látka u některých lidí způsobovat alergii. Ti je samozřejmě užívat nemůžou.

A co takzvaná „éčka"?
O nich platí to samé. Jsou to snad nejlépe prozkoumané látky, které se používají. Já bych se bál spíš jiných věcí než éček, protože o nich víme někdy velmi málo.  Když přípravek vyvinete a dáte ho schválit, posuzuje se, jestli tam nemáte nebezpečné jedovaté látky nebo jestli nejsou v nebezpečných koncentracích. Takže pokud je přípravek správně schválený, vysloveně škodlivé složky tam nejsou. Ale jsou lidé, kteří jsou na některé látky alergičtí. Ti si pochopitelně musí přečíst složení, aby se té látce vyhnuli.

Kosmetiku pro alergiky nevyrábíte?
Když vám někdo řekne: Tohle je přípravek pro alergiky, je to docela nebezpečná věc. My jsme nikdy nechtěli dělat něco pro lidi s ekzémem, protože dnes už alergie může být zkřížená proti různým věcem, a nikdy nevíte, jak to může dopadnout. A dejme tomu, když budete mít přípravek, který bude vyhovovat šedesáti procentům lidí s ekzémem, bude to geniální přípravek. Jenomže čtyřicet lidí ze sta se může i zhoršit a pak vás mohou i žalovat. Kosmetika by neměla mít lékařské indikace.  To jsou vážné věci. Lidem, kteří mají ekzémy, je třeba doporučit kožního lékaře, rozhodně by se neměli léčit kosmetikou.

Má přírodní kosmetika nežádoucí účinky?
Mezi lidmi panuje předsudek, že co je přírodní, nemá nežádoucí účinky. Ale přitom největší jed na světě, botulotoxin, je přírodní látka a šest kilogramů by zabilo všechny lidi na Zemi. Kritérium přírodní nepřírodní nefunguje. Je to třeba posuzovat surovinu od suroviny.

Existují ještě nějaké předsudky, které je potřeba vyvrátit?
O mnohých látkách si myslíme, že jsou chemické svinstvo, třeba o ropě. Ale ropa je biologický materiál pozměněný přírodními procesy. Podobně jako uhlí vzniklo z přesliček a plavuní, ropa vznikla z mořských mikroorganismů. Obsahuje užitečné i škodlivé složky, které lze pro kosmetické a lékařské účely oddělit. Je to cenný zdroj prospěšných surovin.

Měl by člověk při výběru kosmetiky dát na reklamu?
Přípravky od různých výrobců jsou srovnatelné a reklama je musí odlišit. Uchýlila se ale k nereálným věcem. Výrobci v reklamě tvrdí, že krémy obsahují zlato, ačkoli tam nemá vůbec žádnou cenu. Nebo vyzdvihují perly a lesk diamantů – i to jsou věci, které se těžko nějakým způsobem zhodnotí. Nemá to žádný reálný význam.

Kdo v Barekolu vymýšlí receptury?
Já a kolega Štěrba, který to bude ode mě v budoucnu přebírat. Už se zaškoluje, takže v současné době na tom pracujeme dva.

A jak jste se k vymýšlení receptur dostal vy?
Jsem zemědělský inženýr, ale můj koníček byla vždy chemie a i na vysoké škole jsem měl štěstí, že se mě ujal učitel chemie a umožnil mi dělat pomocnou vědeckou sílu v laboratoři. Nakonec jsem se vlastně věnoval chemii víc než zemědělství. A družstvo v Horní Cerekvi mělo laboratoř k zemědělským účelům, kde jsem pracoval jako vedoucí.

A vy sám používáte kosmetiku vyrobenou v Barekolu?
Jasně, my to na sobě zkoušíme. (smích)

Zuzana Rodová

Autor: Redakce

20.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cenný skalp získali hokejisté Moravských Budějovic (v černožlutém), když ve 20. kole druhé ligy vyhráli na ledě havlíčkobrodských Bruslařů.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Do tvoření se společně pustili malí i velcí.
15

Pacovskou základní školu ovládl advent

Cílem zloděje se stalo autorádio

Humpolec – Po autorádiu zatoužil dosud neznámý zloděj, který ho v noci z pátku 8. prosince odcizil ze zaparkovaného auta v ulici Jana Zábrany v Humpolci.

Staročeské trhy nepřekazila ani zima

Pacov – Betlém, charitativní bazar, ale i šermířská klání. To vše nabídlo víkendové adventní odpoledne v Pacově, které i přes chladné počasí přilákalo několik stovek lidí.

V Častrově se v sobotu sešli karbaníci. Mladé ale mariáš netáhne

Častrov – Kulturní dům v Častrově se opět po roce stal Mekkou čtyřiatřiceti hráčů mariáše z blízkého i širšího okolí. V sobotu 9. prosince se tady totiž konal další ročník Jihočeské ligy. Milovníci této karetní hry se tady scházejí už od poloviny devadesátých let minulého století.

Podívejte se na miminka a hlasujte v anketě

Pelhřimov - V pelhřimovské porodnici se narodily další děti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT