Pocity zkušených školáků jsou smíšené. Někteří se těší na kamarády, se kterými se přes prázdniny neviděli, jiní vnímají školu jako období povinností.

Pro prvňáky to ovšem bude zcela nová zkušenost. „Já se do školy hrozně těším,“ sdělila s nadšením šestiletá Tereza Hádková z Pelhřimovska.
Zcela jinak vnímají první školní dny rodiče školáků. Těm totiž nastaly starosti s nákupem školních potřeb a pomůcek.

To potvrdil i Martin Dulák z Pelhřimova, který letos vypraví do školy své dva syny. „Dostali jsme seznam, co vše budou kluci do školy potřebovat a podle toho jsme nakupovali,“ sdělil Dulák.

V hypermarketech je hlavně pohodlí

S blížícím se koncem prázdnin se zvedly také tržby prodejců v papírnictvích. Z regálů prodejen začaly postupně mizet aktovky, penály, tempery, sešity a jiné potřeby, bez kterých se školáci prostě neobejdou. „Rodiče dopředu vědí, co mají nakupovat. Ptají se hlavně na to, zda některá z aktovek nebude namáhat záda jejich dětí,“ prozradila prodavačka Lucie Pospíchalová z obchodu Pompo v Růžové ulici v Pelhřimově.

Někteří prodejci vyšli starostlivým rodičům vstříc a na některé pomůcky připravili slevové akce. „Letos jsme slevily ceny aktovek a školních batohů. Oboje už je ale vyprodané,“ prozradila prodavačka Ivana Kotková z papírnictví Iva Krpálková v Pelhřimově.

V zájmu ušetřit každou korunu v poslední době lidé volí nákup školních potřeb i v supermarketech. Jak ale potvrdila anketa, rozdíly cen v nákupních centrech a specializovaných prodejnách nejsou markantní. „Kupovala jsem pro dceru, která jde letos do třetí třídy, novou tašku. Pokud bych měla porovnávat ceny, tak žádný velký rozdíl nevidím. Jak u kterého výrobku,“ dodala Radka Bloudková z Pelhřimova. Předností hypermarketů je hlavně pohodlí. To potvrdila Vladimíra Vaňková z Olešné.

„Lidé si při nákupu potravin zaskočí do oddělení se školními potřebami a vše nakoupí při jednom. Jinak si myslím, že rozdíl není veliký,“ řekla Vaňková.