Posílání dopisů a balíčků se však prodraží průměrné tuzemské rodině. A to asi 
o 50 korun ročně. „Lidé čím dál méně posílají dopisy a místo složenek se peníze převádějí přes internetové bankovnictví. Jedná se 
o celosvětový trend a ani náš stát není výjimkou," vysvětlila mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Hlavním důvodem zdražování jsou vyšší ceny energií, pohonných hmot, mýtného 
a zvýšení průměrné mzdy. Ceny běžných poštovních zásilek se budou lišit o dvě až čtyři koruny. Vyšší ceny se týkají hlavně balíků do ciziny.

Třeba obyčejné psaní, které dosud při standardní hmotnosti do 50 gramů stálo desetikorunu, vyjde po změně ceníku České pošty na 13 korun.

Cena doporučeného dopisu se pak z 26 korun zvedne 
na 29 korun. A při odeslání cenného psaní si zákazník připlatí dvě koruny, takže vyjde na 34 koruny.
„Pro nás se nic nezmění. Naprostou většinu korespondence s klienty vyřizujeme elektronickou cestou. Nebudeme měnit rozpočet ani zdražovat naše služby," vyjádřil se Deníkem oslovený ředitel jedné peněžní organizace v okrese.

Stejný názor zastávají rovněž městské úřady. „Na změnu poštovného jsme byli připraveni. Do frankostroje, který dopisy ohodnocuje, jsme nové ceny zanesli už s předstihem. Zdražení ale zřejmě nepocítíme, protože většina korespondence s úřadem probíhá přes datovou schránku," prohlásila vedoucí Odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Pelhřimově Jitka Dederová.

Větší změny se týkají hlavně zásilek odesílaných do zahraničí. Například balíček do 500 gramů mířící do jedné z evropských zemí nás ještě poslední červencový den vyšel na 95 korun.

Od srpna se ale taková zásilka prodraží o 15 korun. U mimoevropské zásilky si při stejné hmotnosti připlatíme dokonce 22 korun.

Písmenové známky

Poštovní známky, které jsme nakoupili před zdražováním listovních služeb, platí dál. Není nutné se jich zbavovat. Jejich cena podle mluvčí České pošty neustále platí.

Stačí dojít na poštu a například k desetikorunové známce si dokoupit tříkorunovou. Ta se pak nalepí na dopis vedle známky staré.

U poštovních známek označených písmeny není třeba dokupovat nic. Hodnota známky A je nyní 13 korun a je možné ji použít pro odeslání standardního dopisu. Známka s písmenem E odpovídá ceně služby pro zásilku do zahraničí s hmotností do 50 gramů. Její hodnota je 25 korun a platí pro zásilky v rámci evropských zemí. Do mimoevropských zemí pak budeme odesílat dopisy o stejné váze označené písmenem F.

Lidé, kteří využívají těchto služeb pošty často a své zvyky nechtějí měnit, nemusejí mít strach. Existují hned dvě možnosti, jak ušetřit.

Každý si může buď přes internet, nebo na pobočce České pošty zcela zdarma objednat Zákaznickou kartu. Ta poskytuje slevy na obyčejné, doporučené a cenné psaní. Kupříkladu standardní dopis se nám tak místo o tři koruny prodraží pouze o korunu. Doporučená zásilka vyjde jen o dvě koruny dráž a hodnota cenného psaní bude stejná jako před zdražováním.

Druhou možností je speciální Zákaznická karta. Její majitel zdražování v podstatě nepocítí. Nárok na ni vzniká, pokud obrat za podání zásilek v předchozích šesti měsících přesáhl pět tisíc korun.
Držitel karty ale jejím obdržením započne další sledované období. A pokud během těchto šesti měsíců nesplní podmínky, tedy neutratí za posílání dopisů minimálně pět tisíc korun, bude mu automaticky zaslána obyčejná Zákaznická karta.

Karolína Hovorková