První pouťový rej oživí Kamenici nad Lipou již za tři týdny. „Ti, co atrakce provozují, nám zasílají nabídky. My pak podle toho, kdo dá vyšší cenu, rozhodneme. Dlouhodobě také spolupracujeme s rodinou Ranglových, která má zajištěný pronájem pozemků pro své atrakce na pět let dopředu,“ uvedl kamenický starosta Ivan Pfaur.

Spory stánkařů řeší vyhláška

Ranglovi spolu s rodinou Němečkových už tradičně obstarají atrakce také v Senožatech. Stánkaři však o svá místa budou muset opět bojovat. „Je to tak, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Dva lidé z obce pak v neděli obejdou stánkaře a ti zaplatí pronájem. Stále častěji se setkáváme s dohady s vietnamskými trhovci a neochotou zaplatit příslušnou částku,“ sdělil starosta Senožat Zdeněk Vaněk.

Letos provoz atrakcí na pouti, konané první neděli po svátku Jana Nepomuckého, tedy po šestnáctém květnu, zkomplikují úpravy návsi. „Zásluhou revitalizace návsi a výsadby stromů a keřů bude kapacita značně omezená. Asi polovina atrakcí tak bude muset z centra na okraj,“ dodal Vaněk.

V Želivě spory stánkařů o lukrativnější místa odpadly s místní vyhláškou. „Trhovci musí dopředu vznést požadavek na místa v ulicích. Ta už jsou očíslovaná. Zaplatí dopředu a my už pak kontrolujeme pouze útržky složenek,“ informoval Karel Chmel, starosta Želiva s tím, že na říjnovou pouť je už více než třetina žádostí podána a trhovci si zaplatí sto korun za metr čtvereční a den.

Příprava na sezonu

Hlavní atrakce zajistí i tam rodina Ranglova, která má od pozemkového fondu dlouhodobě pronajatou louku pod klášterem. Samotní kolotočáři jsou nyní ve fázi příprav na hlavní sezonu a sami jsou zvědaví, jak to letos půjde. „Letos máme za sebou první pouť, tak zatím příliš nevíme, jak se finanční situace lidí projeví. Myslím si, že to bude o něco slabší. Záležet bude hodně také na počasí. S atrakcemi zatím čekáme, jak to bude, ale každý rok něco obměňujeme,“ sdělila Marie Ranglová, jejíž rodina objíždí poutě na Pelhřimovsku už od počátku sedmdesátých let. Částečným optimistou je i Antonín Němeček.

„Zatím to vypadá stále stejně. Chystáme se na sezonu, v rámci které obejdeme naše tradiční štace jako v minulých letech,“ řekl Němeček. Ten také potvrzuje, že všude zmiňovaná krize na živnost vliv bezpochyby má. „Sami jsme to pocítili jako jedni z prvních. Lidé více přemýšlejí, za co se svezou a za co utratí. Potom spíše korzují a okukují,“ zmínil Němeček, jehož rodina dokládá svou živnost až do doby Marie Terezie.

Skromnější Pelhřimovsko

Podle Němečka jsou lidé na Pelhřimovsku v útratách skromnější. „Občas jezdím vypomáhat kolegům do středních Čech. Jednou jsem pořídil atrakci v podobě bouchacího kladiva a ocitl jsem se tam jako v jiném světě. Měla velký úspěch. Když jsem ji pak přivezl sem, musel jsem ji po několika akcích pro nezájem prodat,“ pověděl provozovatel.

V cenách atrakcí se také dlouhodobě promítá nárůst nákladů na jejich provoz. „Jsou to nejenom stále dražší pronájmy pozemků, ale i energie, přípojky, silniční daň, autodopravci, technické komise i ochranný svaz autorský,“ uzavřel Němeček a dodal: „Doba není úplně zlá. Fungujeme již několik staletí a přežijeme i tuto dobu.“