Po obědě vycházejí ven první senioři. Dvě ženy si něco koupily a jeden ze tří pořadatelů vyndává krabice z bílé dodávky a přendává je do osobního vozu, kam zve obě ženy se slibem, že je s výrobkem odveze až domů. Když redaktor muže fotí, otáčí se zády. Vozy mají ústeckou značku.

„Divím se seniorům, že si ještě takto pozvou domů cizí lidi, kteří si pak mohou vytipovat jejich domácnost a vykrást je. Senior těžko půjde na předváděčku s 27 tisíci korun v hotovosti. Buď přijde domů a pak dotyčný může vidět, odkud bere peníze, anebo jsme slyšeli, že se seniorem prodejci šli k bankomatu – a tam zase mohou vidět PIN," říká majitel zařízení, v němž se akce konala. Sám lituje, že „fintu" neprokoukl, protože na těchto akcích podle něj dochází k neetické manipulaci seniorů. „Mrzí nás to, že jsme tomu dali prostor, příště si musíme dát větší pozor. Tvrdili, že se tu bude otvírat nový obchod. Mysleli jsme si, že to asi bude něco z toho, co má být pod Billou," říká majitel.

V místnosti, kde akce proběhla, pořadatelé vystavili poutač s poukazem na nákup za 100 tisíc korun (viz foto), kde je mj. i logo Kauflandu. Podle poutače „výhru" věnuje RK Consulting Group (RKCG).

Tuto firmu ale nenajdeme ani na internetu, ani v obchodním rejstříku ani přes telefonní informace. Existují jen dvě firmy z podobným názvem. Jedna z nich už Deníku sdělila, že jí volali dva lidé, kteří se cítí poškození předváděcími akcemi, a ptali se právě na RKCG.

Jediná severočeská stopa na webu je z února: inzerát, že RKCG hledá pracovníky na dotazníky a ankety. Inzerátu jako sídlo firmy uvádí Jičín a a jako zadavatele Zdeňka Rezka z Lomnice nad Popelkou.

Ovšem firma sídlící na uvedené jičínské adrese tvrdí, že tam RKCG nesídlí. Do Lomnice jsme zavolali na sousedovo číslo. „Pan Rezek tu bydlel, ale před víc než rokem se odstěhoval někam do Jičína. Na RKCG se tu jednou ptal pošťák," řekl muž Deníku.

Partnerství?

Šéfky RKCG Kateřiny Krulišové jsme se zeptali, proč její firma není nikde uvedená. Reagovala tak, že RKCG celou akci v Pelhřimově připravovala pro svého partnera, firmu AML, se kterou spolupracuje a od níž odebírá zboží. Proč tedy byl na předváděčce jen poutač RKCG? „Tak to chtěl náš partner," řekla Krulišová.

Podle ní lidé z reklamací nemusejí mít obavu, firma má pro tyto případy zajištěnou dosílku. „Naše firma není důležitá, důležitá je ta, která ten produkt dodává," říká Krulišová. Zástupce firmy AML si ale na firmu RKCG jako na partnera při telefonátu Deníku nevzpomněl. Krulišová tvrdí, že Rezek v rejstříku figuruje. U jeho jména tam ale najdeme jen zkrachovalou firmu Mono Jeans.

„Hodláme v každém větším městě otevřít kamenný obchod, a proto se chceme potenciálním zákazníkům představit a zajistit obchodu reklamu," uvádí Krulišová.

Podle ní proto součástí akce v Pelhřimově byla i prezentace zboží. „Proto zřejmě návštěvníci získali pocit, že jde o předváděcí akci. Chápu, že to, co dělají některé společnosti prodávající nádobí, vrhá špatné světlo i na nás," dodává manažerka. Na dotaz, kde v Pelhřimově nový obchod bude, odpověděla, že to je záležitost jejich partnera.

Vedoucí pelhřimovských policistů Jaromír Štěpánek řekl, že do této doby nebylo ve věci přijato žádné trestní oznámení. Pokud by tomu tak bylo, policisté by ve věci konali. Pelhřimovští policisté pořádají pravidelná školení, kde seniory varují před různými riziky, a to včetně fint na předváděcích akcích.
„Rizika jsou velká, ale návštěvnost školení ze strany seniorů je minimální, proto apelujeme i na jejich rodinné příslušníky, aby jim pomohli se v těchto věcech zorientovat," zdůraznil Štěpánek. Podle něj by měli senioři ctít mj. tyto zásady: cizí lidi nezvat domů, nesedat s nimi do auta a nevybírat s nimi z bankomatu.
Navštívili jste tuto předváděčku či podobnou akci? Jak hodnotíte její průběh a pořadatele? Kontaktujte redakci Deníku nebo e-mail jan.mazanec@denik.cz

Pochybení zjistili u 73 % akcí
Pracovníci České obchodní inspekce (ČOI) loni podnikli 281 kontrol předváděcích akcí a porušení jedné nebo více povinností zjistili ve 204 případech, tedy v 73 procentech. Celkem pokuty přesáhly 5,6 miliónu korun, uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. „Ve srovnání s předchozím obdobím vzrostla agresivita společností na předváděcích akcích a objevily se nové způsoby nekalých praktik. Inspektoři se setkali nejen s arogancí a agresivitou, ale byli také svědky manipulace, nátlaku a ponižování účastníků," řekla Fléglová.