Dvaadvacetiletá Aneta Bröcklová si tento týden v Pelhřimově otevřela tetovací salon Red Head Tattoo, který je jediný v celém okrese.

Předcházela tomu ale dlouhá cesta, během níž se učila tetovat na pomerančích a prasečí kůži, posléze na kůži své a tělech důvěřivých lidí ze svého okolí, v první řadě přítelově. V rozhovoru prozradila, jak o tetování smýšlí či jaké jsou oblíbené motivy, ale i rizika s ním spojená.

Kde jsou v okolí Pelhřimova nejbližší tetovací salony?
Je to určitě Jihlava, Tábor. Na Vysočině pak ještě Světlá nad Sázavou, kde je výborná tatérka Moni F. Největší a více salonů se nachází v Praze a v Brně, jinak mě napadá ještě třeba Kolín.

Nemáte strach, že v Pelhřimově dojdou klienti?
Když si jdu za tím, co chci, tak nad těmihle věcmi až tolik nepřemýšlím. Doufám, že k úbytku nedojde, a spíše přibudou zákazníci ze širšího okolí. Zatím se zájemci vyskytují spíše mezi těmi, kdo mě znají už delší dobu, vědí, jak kreslím, takže i podle obrázků posuzují, a v tom, co dělám, mi věří, proto ke mně přijdou. Kdybych časem pocítila, že klientela mizí, začala bych přemýšlet o tom, jestli svou činnost – protože mám i kosmetický kurz – nerozšířím například o kosmetické masáže nebo malování na textil, kterému se už teď věnuju. V umělecké tvorbě bych ale určitě pokračovala.

Kolik lidí jste už potetovala?
Dohromady i v rámci kurzu, kdy jsem potřebovala něco dodat, aby lektoři viděli, jak pokračuju, jsem stihla potetovat asi dvacet lidí. Nepočítám jednotlivá tetování, někteří jich ode mě už mají víc.

Jaké předcházelo otevření tetovacího salonu studium?
Mám střední školu uměleckoprůmyslovou v Novém Boru, obor malířka skla neboli umělecké zpracování skla s maturitou. Po roční pauze jsem pak zkusila vyšší odbornou školu ve Světlé nad Sázavou, ale tamní praxe byla zaměřena na ekonomiku a účetnictví, aby absolvent mohl dělat třeba mistra nebo ve vedoucích funkcích, ale toto směřování mi nevyhovovalo, protože potřebuju tvořit něco rukama, takže jsem odtud odešla. Potom jsem byla chvíli v evidenci na úřadu práce a napadlo mě, že si přes ně zjistím, jaké mám možnosti rekvalifikace. Inspirací mi byla právě Moni F ze Světlé nad Sázavou. Usoudila jsem, že by mi tento styl umění mohl být blízký a že mě zajímají jeho kořeny v různých kulturách světa a dodnes udržované tradice. Než jsem se mohla přihlásit do tatérského kurzu, musela jsem absolvovat ještě kosmetický kurz. Je nutný, pokud nemám zdravotnickou nebo kosmetickou školu.

Nakolik mají lidé, kteří přijdou s tím, že by chtěli tetování, jasnou představu o umístění a motivu?
Samozřejmě jsou klienti, kteří vědí, co a kam chtějí, i když, že by si přinesli vlastní obrázek, to se mi moc nestává. Spíš mají myšlenku a chtějí poradit se stylem písma nebo s doladěním a dozdobením. Pokud jde o umístění, zajímá je také, jak je to kde bude bolet, což je ale velmi individuální.

Dá se říct, která místa jsou obecně hodně bolestivá?
Záleží to třeba na tom, zda je člověk štíhlejší a šlachovitější, to je pak bolestivé místo i předloktí, jinak je bolestivé tetovat na místa, kde je kost – na klíční kost, žebra, páteř, prsty, kde je hodně slabá kůže. Myslím, že bolí i tetování na nártu, protože je tam zase hodně šlach a žil.

Aneta BröcklováJsou v současné době nějaké moderní trendy v tetování?
Jsou motivy, které se pořád opakují. Člověk jej někde zahlédne a zalíbí se mu tak, že ho chce. Tomu ale nerozumím. Podle mě by si člověk měl tetování vybírat individuálně a tak, aby vyprávělo svůj příběh. Nejsem zastáncem katalogů v salonech. Je třeba si motiv tetování promyslet, s něčím si jej spojit. Zájem je hodně o nápisy.

Myslíte, že existuje nějaký tatér, který by nebyl sám potetovaný?
S tím jsem se nesetkala. Může mít jedno dvě tetování, nemusí být kompletně potetovaný, ale když je vytváří, tak by měl vědět, jaké to je, a měl by tím ukázat, že má k tetování sám vztah.

Kolik máte tetování a kolik z toho jste si jich dělala sama v rámci učení?
Mám dvě středně velká tetování a tři jenom malinká, takže celkem pět. Tři z nich jsem si dělala sama.

V jakém věku jste si pořídila první a do jakého věku myslíte, že je s tím dobré počkat?
První mám od dvaceti let. Pokud se člověk nechává tetovat třeba v patnácti letech, tak musí mít souhlas rodičů, nezáleží tedy jenom na jeho rozhodnutí. Každý by měl k tetování přistupovat rozvážně, takže je dobré počkat, až když dobře ví, co chce a že ho to po čase neomrzí.

Pokud se to stane a člověk se rozhodne nechat si tetování odstranit, zůstanou po něm stopy?
Záleží, jak na to člověk reaguje, na typu laseru. Kdo reagoval citlivěji i na samotné tetování, déle se mu hojilo, tomu mohou zůstat viditelné jizvy. Někdy se nemusí odstranění povést úplně. A hlavně je to bolestivá záležitost, proto si tetování musí člověk pořádně promyslet.

Myslíte, že v dnešní době ještě přetrvávají předsudky vůči potetovaným lidem?
Myslím, že ano, asi hlavně ve starší generaci, ale každý má jiný postoj a přístup. Pokud se však člověk nechá tetovat po zralé úvaze, tak by ho to nemělo zviklat, protože ví, že tetování na těle chce, a na názorech okolí mu nezáleží. Setkávám se ale i s tím, že mladší generace ty starší inspiruje. Třeba jsem tetovala maminku kamarádky. Ta už sama pár tetování má a její mamince se to líbilo a sama o nějakém přemýšlela. Nyní ke čtyřicetinám ho od dcery dostala.

Existují i amatérští tatéři, kteří si troufnou tetovat bez licence?
Pokud se člověk k takovému „tatérovi" rozhodne jít, měl by si uvědomit, že riskuje spoustu věcí. Tento rádoby-tatér nemusí dodržovat úplnou hygienu, nemá k tomu potřebné prostředky. Pokud prostředí není sterilní, mohou nastat komplikace. Tetování se může hůř hojit, může hnisat a tetovaný se v případě komplikací nedovolá žádné pomoci. Sám tatér bez licence také velmi riskuje, ale ne své zdraví, tak jako člověk, který za ním přijde. Kdyby se tetování nehojilo dobře mému zákazníkovi, musí se mi nahlásit a budeme to spolu řešit. V případě vážnějších komplikací se pak obrátíme na zdravotníka, který za každého začínajícího tatéra s licencí, tedy i za mě, musí první čtyři roky praxe ručit.