Ve čtyřech z pěti okresů kraje, v nichž má zastoupení Agrární komora ČR, zemědělci z hektaru v průměru odvážejí přes 4,6 tuny obilí. To je přibližně o jednu tunu více než v minulém roce, kdy obilná pole na Vysočině těsně před žněmi poničily deště tak, že farmáři měli nejnižší výnosy v republice. Agrární komora v kraji nefunguje na Pelhřimovsku.

Podle údajů třebíčské agrární komory je v tomto roce nejlepší úroda na Jihlavsku, kde se průměrný hektarový výnos přibližuje k 5,2 tuny. Ale na Třebíčsku, kterému na Vysočině nejvíc chyběly srážky, se výnos pohybuje jen kolem 4,3 tuny. V tomto regionu již žně skončily. Na Havlíčkobrodsku farmáři sklízejí kolem 4,6 tuny z hektaru a na Žďársku skoro 4,8 tuny. V tomto výše položeném okrese postupují kombajny nejpomaleji, sklidit ještě zbývá asi osm procent z 28.500 hektarů obilných polí.

Podle ředitele třebíčské komory Karla Coufala je o obilí zájem. "Překvapily ceny, jak se vyšplhaly rychle nahoru," podotkl. Tuna potravinářské pšenice se již prodává za 4800 korun, zatímco v červnu stála asi 4100 korun.

Z obilovin, které se v kraji pěstují zhruba na 150.000 hektarech, se letos nejvíc povedlo žito. Zemědělci z hektaru sklízeli kolem 5,5 tuny, zatímco v minulém roce to bylo jen 3,2 tuny. Výnos ozimé pšenice převýšil 5,2 tuny z hektaru. Horší výsledky byly kvůli suchu u obilovin setých na jaře. Jarní pšenice zemědělci z hektaru podobně jako loni sklidili 3,14 tuny.