Hostinští chválí jediné rozhodnutí, totiž zrušení registračních pokladen. „Pokladny by znamenaly ohromné zpomalení chodu restaurace především vletní sezoně, kdy bývá více hostů,“ uvedl majitel pelhřimovské restaurace U Vlasáků Dalibor Ryšánek.

Ten zároveň označil veškeré další novinky za krok proti malým živnostníkům. „Zvýhodnění možná cítí podnikatelé, kteří mají více než 150zaměstnanců. Drobnější živnostníci si tohle všechno odečítají ze zisku, který se rok od roku tenčí,“ dodal Ryšánek, který upozornil také na dražší energie ina nevýhodné změny vdaňové oblasti.

Nic dobrého nečeká od nového systému ani stavební živnostník JosefMáška.

„Zůstaneme odkázaní sami na sebe stejně jako předtím. Spoléhat se na to, že malý živnostník vydělá na daňové reformě, je hloupost,“ zmínilMáška.

Na své si přijdou velkopodnikatelé

Podle jeho účetní Jaroslavy Matějkové drobní podnikatelé pozměněný odvod daně zpříjmů či pojistných částek nijak zvlášť nepoznají. „Vyplatí se to teprve živnostníkům světšími příjmy,“ podotkla Matějková, podle níž osoby samostatně výdělečně činné nejvíce pocítí zrušenou možnost odečíst si z daní povinnou platbu zdravotního a sociálního pojištění. „Jsou tam izajímavé novinky, třeba možnost zanést do nákladů iodpisy služebních aut dražších než půl druhého milionu. Ale už jsme zase utoho. Který živnostník potřebuje tak drahé auto? Běžný podnikatel rozhodně ne,“ konstatovala účetní.

Řemeslo pomalu ztrácí zlaté dno

Podle stavitele Mášky se tradičně silné české řemeslo ocitá ve stále větším ohrožení.

„Současný systém je nastavený tak, že mladý člověk si velice dobře rozmyslí, zda se mu vůbec vyplatí zakládat řemeslnou živnost. Většina lidí se raději poohlédne po místečku někde vadministrativě, kde budou mít své jisté,“ doplnilMáška.