Zítra obchodní dům čeká kolaudace. Otevření se plánuje pravděpodobně na příští týden. O tom, že za sídlištěm vyroste Penny Market, se začalo jednat před dvěma lety.

Někteří obchod vítají, jiní ne

„Nabídce investorů na výstavbu supermarketu v Kamenici nad Lipou jsme se jako radnice nebránili,” sdělil kamenický místostarosta Karel Beránek. Před samotnou stavbou se nejprve musel vyřešit výkup a výměna pozemků.
 
Část pozemků v místě, kde už nyní Penny Market stojí, totiž patřila soukromým vlastníkům. Supermarket je blízko obytné zástavby. Proto někteří obyvatelé proti jeho výstavbě protestovali.
 
„Nechtěl jsem, aby mi hned za domem jezdila auta. Samozřejmě jsem se ozval, ale nebylo mi to moc platné. Ostatní lidé v ulici obchodní dům vítají, nebo je jim to jedno,” povzdychl si Jaroslav Kubelka.
 
„Teď, když už je Penny Market postavený, se s tím nic nenadělá. Budeme si holt muset zvyknout,” pokrčil rameny Kubelka.

Živnostníci se bojí velké konkurence

Lidem se většinou fakt, že budou mít obchodní dům v místě bydliště, líbí. Méně se to už ovšem zamlouvá drobným obchodníkům s potravinami. „Samozřejmě, že z nového supermarketu máme trochu strach,” přiznala majitelka smíšeného zboží Jana Vyhnálková.
 
„Ale budeme se snažit udělat všechno pro to, aby u nás zákazníci byli stále spokojeni a neměli důvod odcházet ke konkurenci,” dodala Vyhnálková.
 
Stejně hovoří také předseda Spotřebního družstva Jednota.
 
„Pokusíme se udržet, co nejvíc to půjde. Ale myslím, že Penny Market nebude příliš prosperovat, protože tady není taková spádovost,” přemítal Lubomír Martinů.
 
Odlivu zákazníků se obává i kamenický pekař Zdeněk Velíšek.
 
„Nějak se s tím popereme. Lidé supermarket chtěli, tak uvidíme, jak se to vyvine do budoucna,” pousmál se Velíšek. Ten také uvažoval o tom, že by mohl Penny Marketu v Kamenici dodávat svoje pečivo.

 

„Nabídku ale odmítli. Mají už své větší dodavatele,” vysvětlil na závěr pekař Zdeněk Velíšek.