„Podle informací, které jsme od firmy získali, přijde o práci téměř sedmdesát zaměstnanců,“ uvedla Wastlová. Vedení Connaught electronics se k celé situaci důrazně odmítlo vyjádřit.

Stejně skoupí na informace byli i samotní zaměstnanci. „Samozřejmě mě mrzí, že přijdu o zaměstnání. Co mám ale dělat. Musím hledat jinde. Na Pelhřimovsku je to s prací mizerné,“ povzdychla si zaměstnankyně jiřické pobočky Connaught electronics, která vzhledem k ožehavému tématu nechtěla sdělit své jméno.

Ceny nepokrývají výrobní náklady

Na Pelhřimovsku je to od počátku května už třetí významný zaměstnavatel, který ukončuje výrobu. Jedním z hlavních důvodů tohoto scénáře je sílící kurz koruny. Česko jako oblast nevýhodnou pro podnikaní označila jako první na Pelhřimovsku počátecká firma Faurecia Lecotex.

Zastavením výroby tam přišlo v květnu o práci na 160 lidí. Ukončení výroby oznámil koncem července i významný pelhřimovský zaměstnavatel, Alfatex.
„Stále rychlejší tempo posilování české koruny nás vzhledem k převažujícímu podílu exportu dostalo do pozice, že současné ceny nekryjí ani naše výrobní náklady,“ oznámil tehdy generální ředitel firmy Petr Slabý.

O práci zřejmě přijde i část zaměstnanců červenořečické firmy Cerepa.

„Vlivem finančních potíží, způsobených naším největším odběratelem, který působí v rámci skupiny, musí dojít k restrukturalizaci firmy,“ uvedl ředitel Cerepy Vladimír Pour. O tom, kolik lidí dostane výpověď, odmítl Pour spekulovat.

„O problémech firem na Pelhřimovsku jsem slyšela. Je mi líto lidí, kteří přijdou o práci. Dřou se několik hodin denně za pár korun a teď přijdou na mizinu. Práce tady není žádná,“ sdělila studentka Michaela Martinová z Pelhřimova.

Podle průzkumu Deníku, prováděného mezi firmami, které své výrobky vyvážejí za hranice republiky, činí silný kurz koruny potíže daleko většímu počtu zaměstnavatelů. Oslovené firmy spatřují řešení buď v zavedení eura, nebo v zákroku České národní banky.

Euro, nebo razantní zákrok banky

„Máme obavy nabírat zakázky v širším měřítku. Silný kurz koruny nás doslova ničí. Růst byl příliš rychlý,“ postěžoval si ředitel žirovnické firmy HTP Stanislav Tománek.

Podobně se vyjářil i František Čech, spolumajitel firmy IPC plast, která patří mezi největší zaměstnavatele na Žirovnicku.

„Zajímá mě, kdo za nynější situaci v Česku ponese zodpovědnost a kdo se přizná k celkovým ztrátám národního hospodářství,“ řekl František Čech.
Jak dále uvedli další oslovení vývozci, dobrý stav ekonomiky nemusí vydržet věčně. Podle některých může být situace za půl roku opačná.