Někteří studenti se nehodlají spokojit s obvyklým, pohodlným postupem získávání práce. Chtějí se co nejdříve postavit na vlastní nohy sami.

Mezi odvážlivce, kteří se rozhodli zkusit to s podnikáním na vlastní pěst, patří student pelhřimovské střední školy Zdeněk Sláma.

„Pokaždé, když jsem si chtěl koupit něco dražšího, mě rodiče vedli k tomu, ať si na to vydělám. Že si toho budu více vážit. Počítače mě bavily odjakživa, tak jsem občas něco naprogramoval. Pak mě to chytlo, takže jsem se rozhodl zkusit to s živností, “ pověděl majitel malé programátorské firmy.

Výdělek za výrobu či správu internetových stránek stačí prozatím jen jako přilepšení ke kapesnému. Podle učenlivého mladíka z Ondřejova nemusí být všem dnům konec.

Mladíci přesně vědí, kudy a kam

„Pár stálých klientů už mám. Snažím se pořád zdokonalovat, rozšířit nabídku podle požadavků trhu. Hrozně rád bych se tomu věnoval na plný úvazek. I kdyby to ale nevyšlo, našel bych si jinou práci a tohle měl jako vedlejšák,“ doplnil osmnáctiletý programátor.

Jeho o tři roky starší spolužák František Bareš se „našel“ rovněž ve světě internetu, jehož prostřednictvím obchoduje. „Když jsem s tím přišel domů, naši mě od toho skoro zrazovali. Dnes jsem rád, že jsem je tehdy neposlechl,“ usmál se Bareš, který má podle svých slov slušnou naději, že by jej tato práce mohla uživit. „Do konce letních prázdnin bych se věnoval souběžně elektrikařině, pak už se do toho snad vrhnu naplno,“ odkryl vyučený řemeslník své plány.

Cílevědomost některých studentů neunikla ani učitelům. „Pokud mají mladí lidé vůli postarat se o sebe sami, je to dobré znamení pro ně i pro nás,“ pochválil začínající živnostníky ředitel prakticky zaměřené střední školy Jaroslav Plášil.

Podobně se vyjádřila i ředitelka pelhřimovského Úřadu práce Věra Kovářová. „Časy, kdy se čerstvý absolvent školy došel k nám zapsat a užíval si jako nezaměstnaný prázdnin, už patří minulosti. Dnešní mladí lidé umí pracovat s informacemi. Většinou vědí, co chtějí, jsou samostatnější než předchozí generace,“ potvrdila Kovářová.

Úřad práce má co nabídnout

Ta zároveň dodala, že pracovní úřad má co nabídnout právě i činorodým lidem. Lektoři rekvalifikačního kurzu zaměřeného na podnikání jim poradí se sestavením rozvahy i se základy účetnictví.

Zájemci se mohou dozvědět třeba také poznatky z marketinkové oblasti. „Za určitých, pevně stanovených podmínek můžeme poskytnout žadateli podpůrný příspěvek do začátku podnikání,“ připomněla další vstřícný krok Kovářová.