Zatím farmáři hlásí výnos 4,4 tuny z hektaru, což je vysoko nad loňským průměrem. Tehdy dosáhl 3,3 tuny. Pod střechou je už i téměř polovina řepky a čtvrtina ozimé pšenice, v kraji tradiční obiloviny. Průměrný výnos je u ní 4,6 tuny, loni byl zhruba o desetinu nižší. Vyplývá to z informací jihočeské agrární komory. Sklizeň jarního ječmene se teprve rozjíždí.

Žně začaly letos v kraji koncem června. Proti jiným rokům je to zhruba o dva týdny dříve. Urychlení způsobilo hlavně teplé počasí. Práce ale minulý týden zbrzdil déšť, který znemožnil kombajnům vjet do rozmáčené půdy. Na pole se tak stroje mohly vrátit až teprve o uplynulém víkendu.

Kromě ozimého ječmene jsou farmáři asi nejdále s řepkou. Na Českobudějovicku a Písecku již stihli sklidit dvě třetiny ze všech ploch, na Táborsku jsou za polovinou. I na ostatních místech je její sklizeň v plném proudu. Výnos z řepky v kraji zatím dosahuje 2,82 tuny z hektaru. Podobná čísla měli agrárníci i loni.

"S řepkou jsme začali minulý týden, máme půlku za sebou. Výnos je kolem tří tun. Déšť uplynulých dní ale vše zastavil. Vyjet jsme tak mohli až o víkendu. V neděli jsme zkusili i pšenici, zatím jsme sklidili 10 hektarů z celkových zhruba sedmi set," řekl ČTK předseda představenstva ZD Přešťovice na Strakonicku Miroslav Pavlík.

Jihočeští zemědělci měli loni jednu z nejhorších úrod obilí a řepky za poslední roky. Z polí odvezli 580.312 tun obilovin, meziročně o pětinu méně, s průměrným výnosem 3,66 tuny. V celé zemi to bylo 4,17 tuny. Úrodu výrazně ovlivnilo špatné počasí. Někteří pěstitelé museli dokonce svou úrodu zaorat. Na poklesu se podílel i úbytek osetých ploch.

Podobně na tom družstva byla vyjma roku 2004 naposledy před čtyřmi roky, kdy zemědělci hlásili výnos 3,55 tuny z hektaru. Tehdy ale oseli o 30.000 hektarů méně.