Zákazníci si v jedenáctitisícovém Humpolci mohou vybrat, zda si kromě několika samoobsluh nakoupí v supermarketu Billa, či raději půjdou do diskontů Penny, Lidl nebo nově do Diskontu Plus.

Obavy maloobchodníků ze zničujících účinků sílící nelítostné konkurence se nenaplnily. Lidé na jejich krámky navzdory lákavým cenovým trhákům nezanevřeli. „Tržba bezprostředně po otevření marketu trochu spadla, nyní už jsme ale přinejmenším zpátky na loňských číslech,“ pravil klidně Miloslav Fork z koloniálu Růže. Někteří z jeho kolegů si soužití s diskontem dokonce pochvalují.

„Když tu postavili Lidl, ještě jsme si polepšili. Ženské se vypraví na velký nákup, chlapi zaparkují a zaskočí na něco dobrého nebo třeba pro drobnosti k nám,“ vysvětlila Ivana Beránková z lahůdkářské prodejny Jitřenka, která stojí jen několik desítek metrů od diskontu.„Chce to ale nalákat lidi na něco nového,“ upozornil Fork s tím, že v jeho případě se ujal nápad s dopékáním pečivových polotovarů přímo v prodejně.

Humpolecké krámky nejenže nezanikají, nedaleko města navíc jeden přibyde. V polovině května otevřou prodejnu smíšeného zboží Budíkovští společně s družstvem Jednota.

„Zkusíme to. Čtyřhodinová otevírací doba by se podle předběžných propočtů mohla nechat utáhnout,“ uvedla starostka Marie Žáčková.

Od sklonku loňského roku služeb prvního supermarketu využívají i Kameničtí. Drobným obchodníkům s potravinami způsobil nejednu vrásku na čele.
Penny Market nedávno znamenal červenou pro prodejnu ovoce a zeleniny na kamenickém náměstí.

Zelinářství skončilo provoz

„Když jdou lidé nakupovat do supermarketu, vezmou si tam rovnou i ovoce a zeleninu, než aby ji kupovali zvlášť. Naše prodejna se proto potýkala s velkými ztrátami a museli jsme ji zavřít,“ vysvětlila Jana Červenková ze společnosti Bovys Fruit.

Nebyla práce, museli propouštět

S problémy zápolí i majitelka Smíšeného zboží Jana Vyhnálková. „Po otevření supermarketu se nám nevede nejlépe. Museli jsme propustit dva zaměstnance, protože pro ně prostě už nebyla práce. Situace se ale teď zase začíná pomalu zlepšovat,“ pronesla s nadějí v hlase Vyhnálková.

Michal Vítů, Nela Kyselová