„Město získalo nejvyšší hodnocení atraktivity lokality, má i rozvinuté podnikatelské prostředí a nízké ceny sledovaných položek. Dobře se o něm vyjadřují i podnikatelé. Nevýhodou je méně příznivá situace na pracovním trhu,“ píše se v hodnocení.

Představitelé města neskrývali z ocenění radost. Přinejmenším tentokrát nemusí litovat snahy o nastartování rozvoje města místo udržování ničím nerušeného venkovského koloběhu. „Vzhledem k všestrannosti zjišťovacího řízení, které zasáhlo do všech oblastí, můžeme závěr považovat i jako určitý obrázek celkové kvality života ve městě,“ pravil starosta Jiří Kučera spokojeně.

Komisaři prověřili každé město podle padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí. Humpolečtí uspěli kromě ideální polohy uprostřed republiky také co do výše rozvojových investic. Podnikatelů tam v přepočtu na počet obyvatel sídlí suverénně nejvíce v celém kraji.

Založit živnost? Žádný problém

Při testu s podáním fiktivní žádosti ohledně zřízení živnostenského listu dokonce Humpolečtí skončili třetí v celé republice. Rychlost a vstřícnost úředníků potvrzují i sami podnikatelé. „Živnostenský úřad tady funguje na jedničku už od samého začátku. Nemuseli jsme s ním řešit žádný zádrhel,“ pochválil úředníky Jan Ságl z firmy Profil– nábytek.

Podle předsedy humpoleckého podnikatelského klubu Milana Dočkala je živnostníkům přející ovzduší důležité pro celý Humpolec.

„Jsme malé město, hlavně se musíme živit sami mezi sebou. Čím více prosperujících firem tu bude, tím více peněz se rozdělí mezi jejich zaměstnance. Myslím, že většina podnikatelů tuto zákonitost pochopila,“ uvedl Dočkal.

Ten sám podniká ve více městech, může proto srovnávat. „Velice dobře tu funguje propojení podnikatelské veřejnosti a města, z čehož už vznikla řada užitečných věcí. Podobně se to začíná probouzet i v Pelhřimově,“ podotkl Dočkal z firmy Adores.

Každé pro ale má i svůj zápor. Že úplně všechno není růžové, to dobře vědí i představitelé radnice. „Rozvoj města přináší i vedlejší účinky. Můžeme je zmírnit, úplně se jich ale těžko zbavíme,“ naznačil Kučera. Na mysli měl hlavně zvýšenou migraci obyvatelstva a s ní spojené potíže či sílící dopravu v ulicích.

„Hodně tu chybí třeba obchvat a také záchytná parkoviště. Kamiony našich obchodních partnerů občas potřebují někde počkat, a nemají kde,“ namítl Ságl.

Ještě není konec

Projekt Město pro byznys, který sleduje všechna města s rozšířenou působností, ještě nekončí. Koncem října přijde na řadu velké finále.

Vysočinský lídr se tam poměří se zbytkem republiky. „Trochu mi není jasné, jak může malé město konkurovat prestižní pražské čtvrti. Ale uvidíme,“ nechtěl předbíhat událostem tajemník humpolecké radnice Jiří Fiala.