„Výsledky navzdory různým názorům porotců odpovídají hodnotám ekonomických ukazatelů firem,“ okomentoval pořadí předseda představenstva krajské hospodářské komory Jiří Šubrt, který označil vítězství žirovnického podniku HTP za jednoznačné.
Představitelé této firmy neskrývali radost. „Znamená to pro nás obrovský úspěch,“ usmála se Růžena Tománková, finanční ředitelka podniku, který před jedenácti roky odstartoval zprostředkovatelskou činností. Postupně se přidal obchod a posléze i výroba automobilových náhradních dílů, která se v blízké budoucnosti rozroste stejně jako současný počet 19 pracovníků. „Koupili jsme prostory po staré textilní továrně,“ doplnila Tománková.
Lidé z humpolecké firmy Exbydo, která nakonec vybojovala druhé místo, vkládali soutěžní přihlášku do obálky kvůli touze po změření svých kvalit. „Chtěli jsme porovnat naše ekonomické a další ukazatele s firmami v regionu. Lákalo nás hlavně posouzení nezávislým subjektem s kvalitní státní garancí,“ uvedl jednatel Exbyda Michal Janeček. Ten nepovažuje postavení firem z Pelhřimovska v čele žebříčku za shodu náhod.
„Svědčí to o vhodné poloze okresu a správném podnikatelském zázemí,“ pravil uznale Janeček a připomněl i slušné podmínky ze strany státní správy.
Nábytkářská firma Exbydo se připomněla zejména ziskem ocenění Výrobek a design roku.

Dále už je jen vítěz

Pomyslný bronzový stupínek v soutěži obsadila společnost Huperz. Její jednatel si od tohoto zviditelnění slibuje především upoutání zájmu dalších kvalitních pracovníků. „Současný rozvoj automobilového průmyslu v Čechách nás těší, je ale natolik dynamický, že sotva stíháme pokrýt požadavky. A zákazníka odmítnete jen jednou,“ podotkl Miroslav Kníže s tím, že firma se stěží obejde bez rozšíření úspěšného týmu.
A co vlastně v soutěži rozhodovalo? Jediné omezení představoval roční obrat, který nesměl překročit 1,4 miliardy korun. Účastníci poskytli základní účetní údaje.
Posuzovaly se především rentabilita, likvidita, zadluženost, aktivita, ziskovost a produktivita. Počítal se i rating hospodářské komory, své si řekli i porotci.
Soutěž pokračuje celostátním listopadovým finále. To se týká jen žirovnické firmy. „Velké naděje si nedáváme. Když to ale vyšlo jednou, proč by nemohlo i podruhé,“ uzavřela Růžena Tománková.