Kromě toho si mohli návštěvníci po celý den prohlížet výstavu moderních zemědělských strojů. Padesát vystavovatelů od pondělka navezlo na letiště 300 traktorů a další výstavní techniky.

„Některé stroje nemají chybu. Studuji Střední zemědělskou školu vMoravských Budějovicích, obor opravář zemědělských strojů, tak mě jednotlivé traktory či ostatní stroje hodně zajímají,“ dodal včera při prohlídce jednoho zčelních nakladačů Aleš Tesař.

Traktor versus tank

Kromě pícninářské techniky, traktorů, manipulátorů a čelních nakladačů na návštěvníky čekalo také několik zajímavých soutěží.

Jako první zemědělci zhlédli obratnostní soutěž Machr smanipulátorem. Úkolem pro soutěžící bylo projet předem připravenou trať. Na ní měli možnost ukázat svoji zdatnost i kvalitu stroje.

Několikaletou historii má i závod Traktor silák, který ukazuje tahové vlastnosti nejsilnějších traktorů. „Letos jsme přišli snetradičním zátěžovým prvkem. Obvykle se totiž kpřetahování používá naplněná cisterna. My jsme však sehnali tank T34, který funguje jako závaží pro traktory,“ přiblížil jeden zpořadatelů Miroslav Žižka zvydavatelství Profi Press stím, že na jedné straně se během soutěže ocitl třicetitunový tank a na druhé straně dvacetitunový traktor.

„Akce se pořadatelům jednoznačně povedla. Škoda, že není lepší počasí. Se školou jsme už navštívili poměrně dost podobných akcí třeba vJemnici nebo vBrně. Zajímají mě vystavovatelé a jejich novinky, protože na zemědělských strojích je pořád co zlepšovat,“ poznamenal student střední zemědělské školy Jan Chaloupka.

Den zemědělce, který má už desetiletou historii, si vKámenu nenechaly ujít tisíce diváků. „Účast je výborná. Nyní zde může být okolo pěti tisíc návštěvníků. Vtuto chvíli je to bez nadsázky největší zemědělská venkovní akce vrepublice,“ dodal Miroslav Žižka.