Tamní výtečné polohy i dopravní dostupnosti si povšimli rovněž podnikatelé. Během několika málo let mohou na Humpolecku stát hned tři kongresová centra.
Dvě z nich se rýsují v těsném sousedství dálnice u Speřic. První areál, který má vzniknout přístavbou vyhlášeného motorestu Melikana ve směru na Prahu, již má první požehnání úředníků.

Melikana se zvětší

„Vydali jsme územní rozhodnutí. Jakmile žadatel doloží potřebné dokumenty, udělíme stavební povolení,“ potvrdil Miroslav Dvořák z humpoleckého stavebního úřadu, podle něhož projekt Speřice A počítá s úpravou stávající budovy i s novostavbou. Rozšíření se má dočkat i parkoviště.
O krok zpátky je záměr nazvaný Speřice Duo, který má obsadit pozemek na druhém břehu dálnice. Podle Dvořáka tam tentýž investor jako v prvním případě hodlá vystavět moderní dálniční odpočívadlo podle západoevropského vzoru.
Konferenční středisko je součástí i tohoto záměru stejně jako třeba i dětské hřiště. „V tomto případě jsme museli územní řízení pozastavit, dokud se nevyřeší vztah investora s Ředitelstvím silnic a dálnic,“ dodal Dvořák ze stavebního úřadu.
Zástupci klatovské společnosti Motorest Speřice odmítli podat jakékoliv bližší vyjádření s ohledem na konkurenční boj.
V nejbližších dvou letech se má stavět i přímo v Humpolci. Tamní společnost MHA plánuje proměnit zchátralý Fabrika bar na Havlíčkově náměstí v moderní palác, jehož součástí bude i kongresový sál.
„Počítá se ale i s pronajímatelnými nebytovými prostorami a loftovým bydlením včetně veškerých hotelových služeb,“ upozornil architekt Luděk Rýzner na víceúčelovost novostavby. Humpoleckému starostovi se nejvíce zamlouvá právě myšlenka firmy MHA.
„Areály u dálnice nám pomohou spíše okrajově. Pokud se ale podaří uskutečnit prestižní záměr na Havlíčkově náměstí, posunulo by nás to zase o kousek výše,“ uvedl starosta Jiří Kučera, který ocenil i s tím související zásadní proměnu dosud nevýrazného prostranství vedle kina.
Ne každý záměr ale pokaždé vyjde. Své o tom vědí v Kamenici nad Lipou.
Z tamní bývalé sklárny se původně mělo rovněž zrodit kongresové středisko se stovkou lůžek, tenisovou halou, kurtem na squash, bazénem i balneo linkou.

Bývalá sklárna zůstává prázdná

Investor dokonce měl před dvěma roky vyřízenou dotaci od ministerstva pro místní rozvoj, nakonec však od záměru ustoupil.
„Pro město je to obrovská škoda. Uzavřeli jsme i dohodu o spolupráci, podobný areál by nás opět povznesl. Nejenže by přilákal do města další podnikatele i turisty, veškerých služeb by mohli využívat i samotní občané,“ uvedl kamenický starosta Ivan Pfaur.
Podle něho firma nabídla sklárnu k odprodeji.