„Jsem živnostníkem už dvaadvacet let a žádná vláda pro mě neudělala nikdy nic. Jak po nás můžou chtít další a další peníze, když teď daně musím odvádět i z toho, co jsem ještě od dlužníků nedostal zaplaceno? Nedávno jsem kvůli tomu musel zpětně dodanit milion korun," říká pan Zdeněk, který ve východní části okresu obchoduje s řezivem pro truhláře. Podle něj je největší problém to, že roste počet dlužníků, kteří neplatí pohledávky.

Podle něj dlužníci končí bez trestu, a proto by uvítal častější kontroly finančního úřadu se zaměřením na ty, kterým „nevyšel podnikatelský záměr" a dluží jiným. Tyto věci mu vadí víc než samotný výrok o parazitech. „Navíc jsem teď v důchodu a platím si sociální i zdravotní pojištění, přitom stát ho za mě zároveň platí taky – tak co je to za pořádek?" diví se pan Zdeněk.

Švarcsystém

Iveta Říhová, která má kosmetický salon v Humpolci, k už zmíněným věcem přidává i to, že odpovědnost živnostníka roste s tím, když zaměstnává další lidi. „Odvody za zaměstnance jsou v Česku jedny z nejvyšších v Evropě. A přitom přehnané nároky různých orgánů vůči nám a  papírování se s počtem zaměstnanců ještě násobí," říká Říhová s tím, že se pak nediví živnostníkům, kteří při boji o přežití začnou hledat různé finty jako takzvaný švarcsystém.
Tím jako by se trochu uzavíral kruh, protože v pozadí Mládkových slov o parazitech stála právě kritika švarcsystému, z něhož  stát vybere méně peněz na daních.

Jak Iveta Říhová doplňuje, řada lidí podle ní žije v dojmu, že živnostníci se mají dobře. „Jenže pokud je těžká doba a nezájem třeba o služby, tak někdo žije z měsíce na měsíc a  podniká dál jen proto, že nechce jít na Úřad práce. Když k tomu pak ještě zaměstnává další, tak je pro něj stresující i to, že by měl někoho propustit, a tím mu platit odstupné," dodává majitelka salonu.

Ta cítí také rozpor v tom, že zahraniční firmy mají daňové úlevy a méně kontrol než „malí" živnostníci. Kritikou státu nešetří ani Jiří Čekal z Rohovky, který podniká v topenářství.

„Úlevy nemáme žádné a DPH se neustále mění. Lidé chtějí udělat práci v termínu a při nedodržení nám hrozí penále, ale když oni neplatí, nemáme páky, jak peníze vymáhat," říká Čekal. Stát by podle něj měl být i za švarc systém vděčný v tom ohledu, že lidi zaměstnaní tímto způsobem u živnostníků nekončí na úřadě práce. „Být živnostníkem je řehole. Pracuju i přes dvanáct hodin denně a nestíhám dělat papíry. Nemám osobní volno, doma stojí práce a nejvíc tím trpí rodina," dodává Čekal.

Jedním z nových opatření, které přijali živnostníci s nevolí, je to, že plátci DPH musí nově dát aspoň jeden účet ke zveřejnění na webu finanční správy. Stát to zdůvodnil bojem proti daňovým únikům.

Když totiž dodavatel na faktuře uvede účet, který neeviduje finanční úřad, tak objednavatel musí ručit za to, že dodavatel odvede DPH.

„V únoru nám napsala firma, se kterou obchodujeme, že pokud to neuděláme, nebude s námi obchodovat," říká farmář Josef Plešák z Turovky, kterému nepřijde zveřejnění účtu bezpečné zvlášť v době, kdy nedávno i největší české banky čelily hackerskému útoku. „Sice banky ujišťovaly, že účty jsou v bezpečí, ale mě to připadá skoro jako pobídka pro hackery," dodává Plešák, podle kterého opatření stejně vyšší výběr DPH neovlivní.
Vadí mu i hrozba, že pokud by plátce DPH jeden účet ke zveřejnění nevybral, správa mu je zveřejní všechny.

Podnikání se daří
Pelhřimovsko patří v rámci kraje k podnikavým okresům. Na živnostenském odboru v Pelhřimově bylo k 31. 12. 2012 zaregistrováno 9 040 podnikatelů, jak potvrdila jeho vedoucí Danuše Zíková. To je v přepočtu 19,3 podnikatelů na sto lidí – Jihlavsko má jen 18,2 a Brodsko 16,8 (vede Praha s 26). Jak doplnila Zíková, nejvíc je na okrese evidováno volných živností (7269), dále řemeslných (4652), vázaných (985) a koncesovaných  (464). Živnost získá způsobilý a bezúhonný člověk nad 18 let, případně splňující odbornost. Poplatek je 1000 či 500 korun, zápis je do pěti pracovních dnů.