Nejedná se sice o žádný převratný boom, ale obliba je, alespoň podle Deníkem oslovených zástupců lékáren, oproti předešlým rokům větší.

„Ze zkušenosti mohu říci, že zákazníci mají o kosmetiku z konopí zájem. Nakupují přípravky, které jim mohou pomoci s kožními problémy, jako je atopický ekzém, různé kožní alergie, lupénka nebo akné. V poslední době prodáváme poměrně ve velkém konopné masti na klouby," řekla Zdeňka Zápařková z lékárny Dr. Max v Humpolci.

Obdobně to vidí i Roman Březina z pelhřimovské lékárny Pharmax. „Prodáváme jak kosmetiku z konopí, tak různé masti na klouby, které by měly pomoci od bolesti. O tyto produkty se zajímají lidé napříč generacemi, ale samozřejmě, že zájem starších je větší, protože mají více neduhů," přiblížil Březina.

Marie Lhotová z pacovské lékárny Na poliklinice dodala, že různé masti z konopí vyhledávájí především dříve narození občané.
„Obecně bych ale řekla, že se na výrobky z konopí ptají lidé napříč generacemi. Někteří je pak následně i koupí," uvedla Lhotová.

Pokud neobsahují THC, jsou legální

Výroba a prodej přípravků s obsahem oleje nebo jiných částí konopí je v Česku legální, pokud neobsahují THC, tedy psychoaktivní tetrahydrocannabinol. Nemusíte se tedy obávat halucinogenních či návykových účinků. Tento druh konopí nelze ztotožňovat s druhem Cannabis indica, který je právě pro svůj vysoký obsah THC často zneužívaný pro narkotické účely.

„Konopný olej samotný má však i bez THC velké množství prospěšných látek. Je bohatý na esenciální mastné kyseliny a vitamíny," uvedl Pavel Sedláček, obchodní ředitel společnosti Pharma Future, která na trh dodává řadu kosmetických přípravků na konopné bázi.
„Olej je také zdrojem důležitých minerálních látek – vápníku, sodíku, fosforu, hořčíku, draslíku i železa, manganu, zinku, křemíku či platiny," dodal Sedláček.

Některé zájemce o konopnou kosmetiku mohl zneklidnit nedávný policejní zátah na takzvané growshopy. Výrobců a prodejců kosmetiky se však tyto problémy netýkají, policie má dlouhodobě na mušce spíše produkci marihuany, tedy drogy z konopí.

Na kosmetiku nedopadají ani regulace spojené s používáním a prodejem konopí jako léčiva.

Nadále platí, že konopná kosmetika je legální a dostupná pro každého ve volném prodeji, tedy bez lékařského receptu. „Maminka si často ztěžovala na bolest svalů a kloubů. Její známá jí poradila mast z konopí. K Vánocům jsem jí proto mast koupila. Už si tak často na bolest nestěžuje, za což jsem ráda i já," nechala se slyšet Monika Malá z Pelhřimova.

Chladivé krémy

Konopný olej se v kosmetice kombinuje s dalšími účinnými látkami, jako je například kafr, bambucké máslo a oleje z oliv, eukalyptu, skořice, hřebíčku, rozmarýnu či levandule. Výsledkem jsou chladivé i hřejivé masážní krémy, které je na našem trhu možné nalézt například pod názvem Konopné mazání.

Z konopného oleje se však vyrábí také třeba šampon, sprchový gel, tělové mléko, krém na ruce nebo pomáda na rty.

Uživatelé konopných krémů oceňují jejich účinky na klouby a unavené svalstvo. „Masáž kůže napomáhá pocitu prokrvení v okolí namáhaných partií těla, a přispívá tak k pocitu úlevy od svalové únavy i ztuhlosti kloubů," vysvětlil Pavel Sedláček.

Všeobecně známý je pozitivní vliv konopí na suchou, poškozenou i nemocnou pokožku. „Konopný olej chrání pokožku před vysoušením i předčasnou tvorbou vrásek," doplnil Sedláček.
Výrobky z konopí jsou v současné době snadno dostupné v kamenných obchodech i přes internet.