Na dalších pomyslných regionálních stupních pro vítěze se umístily druhý Pelhřimov a třetí Jihlava.

Dlouhodobé výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys desetiletí, jak je zpracovala analytická agentura Datank, potvrdily z hlediska podmínek pro podnikání v mnoha ohledech bezkonkurenční postavení Humpolce mezi ostatními městy.

Za uplynulých deset let Humpolec na Vysočině regionální srovnávací výzkum osmkrát vyhrál, jednou byl druhý a jednou třetí. „Taková pozice nemá obdobu v žádném jiném kraji České republiky,“ připomněl za vyhlašovatele výzkumu David Pavlát.

Skvěle si ovšem Humpolec vedl i v celorepublikovém srovnávání. V letech 2013 a 2015 se v rámci celé České republiky umístil na samém vrcholu žebříčku, šestkrát byl druhý, jednou třetí a pouze jednou tak neskončil v nejlépe hodnocené trojici. „Mám z toho samozřejmě velkou radost, je za tím dlouhodobé úsilí jak samosprávy, tak podnikatelů za celou éru už od 90. let až po současnost,“ komentoval vyhlášení výsledků regionálního srovnávacího výzkumu Město pro byznys desetiletí starosta Humpolce Karel Kratochvíl (ODS).

V Českých Budějovicích opět zaznělo, jaký význam má pro podnikatelské prostředí a úspěch podnikání v Humpolci blízkost dálnice D1. „Neoddiskutovatelnou výhodou je samozřejmě blízkost dálnice, to znamená, že logistické problémy jsou pro většinu firem vyřešeny. Dále je to vstřícný přístup samosprávy a krásné prostředí Vysočiny, i když to není měřitelné penězi,“ dodal starosta úspěšného města.

Humpolec se podle hodnotitelů může pochlubit také vysokým podílem velkých zaměstnavatelů, stejně jako kvalitním odborným vzděláváním, které zaznamenává vysoký počet studentů a učňů. „Pokud se s něčím potýkáme, tak je to nedostatek pracovních sil, a to hlavně ve výrobní sféře,“ poukázal na problém, který se objevuje i v Humpolci, Karel Kratochvíl.

Vynikajícími podmínkami pro podnikatele se může na Vysočině pochlubit také Pelhřimov. Město za uplynulých deset let získalo v regionálním srovnání jedno vítězství, čtyřikrát druhé místo a třikrát bylo třetí. Celorepublikově mu z dlouhodobého hlediska přísluší 11. místo, v roce 2014 obsadil Pelhřimov bronzovou příčku a v roce 2016 zvítězil.

Třetí příčku na Vysočině zaujímá Jihlava, která se v regionu na stupních vítězů v uplynulém desetiletí objevila celkem sedmkrát. V roce 2016 skončila třetí i celorepublikově.

Ve zmíněném roce 2016 Pelhřimov, Humpolec a Jihlava obsadily dokonce všechny tři stupně vítězů v celorepublikovém finále.

Cílem srovnávajícího výzkumu, který se věnuje podnikatelskému prostředí a přístupu veřejné správy, je vytvořit diskusní platformu na téma možností podpory malého a středního podnikání ze strany samospráv. Do výzkumu je automaticky zařazeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Eurovia CS.