Za Humpolcem se na nejvyšších pěti příčkách seřadily Jihlava, Pelhřimov, Pacov a Velké Meziříčí.

Aktuálně zveřejněné výsledky za minulý rok nejsou překvapením. Humpolec dominuje v Městu pro byznys dlouhodobě a první na Vysočině byl i před rokem. Tehdy se za ním seřadily Pelhřimov, Jihlava, Pacov a Světlá nad Sázavou. V elitní pětici tak došlo v předešlých dvou letech k jediné změně.

Oproti roku 2017 si nejvýrazněji polepšilo Velké Meziříčí, které poskočilo z devátého na páté místo. Naopak zhoršení zaznamenala Světlá nad Sázavou, která po předloňském pátém místě klesla na desátou příčku.

Také v roce 2018 platilo, že Humpolec disponuje bezkonkurenčním podnikatelským prostředím. Město znovu zabodovalo ukazateli, jakými jsou nejvyšší podíl podnikatelů v kraji, největší růst počtu ekonomických subjektů a vysoký podíl právnických osob.

Trvale prestižnímu postavení Humpolce ve srovnávacím průzkumu pomáhá vysoký přírůstek obyvatel a vůbec nejvyšší počet studentů a učňů v odborném vzdělávání. K výhodné poloze na dálniční tepně České republiky se přidává také velmi nízká dlouhodobá nezaměstnanost, svědčící o vyváženosti pracovního trhu.

Výborný je přístup veřejné správy, Humpolec se blýskl vysokými kapitálovými výdaji a vysokou likviditou. O otevřenosti místní radnice nejen směrem k podnikatelům zase svědčí vysoký počet úředních hodin místního úřadu. „Základy našeho úspěchu jsou hluboko v minulosti, kdy se začala vytvářet struktura města, mnoho prostředků bylo investováno do infrastruktury, kapitálové výdaje tvoří významnou částku v městských rozpočtech již delší dobu. A samozřejmě kvalita podnikatelů a výroby má na tom úspěchu ve výzkumu velký podíl,“ komentoval výsledky průzkumu starosta Humpolce Karel Kratochvíl (ODS).

Druhá Jihlava se může pochlubit vysokým podílem podpory veřejné dopravy a vynikající elektronickou komunikací. Třetí Pelhřimov vykazuje v přístupu veřejné správy dobré výsledky kvalitními webovými stránkami s ohledem na podnikatele a vůbec nejnižšími výdaji na dluhovou službu.

Humpolec, ale i další úspěšná města v hodnocení v regionálním žebříčku, nechybí mezi mezi nejlepšími ani v celorepublikovém srovnání. Humpolec byl před rokem v celostátním hodnocení srovnávacího průzkumu Město pro byznys 2017 druhý hned za vítěznou Ostravou.

Město pro byznys 2018

(celkové pořadí, v závorce umístění v roce 2017)

1. (1.) Humpolec
2. (3.) Jihlava
3. (2.) Pelhřimov
4. (4.) Pacov
5. (9.) Velké Meziříčí
6. (6.) Žďár nad Sázavou
7. (8.)Třebíč
8. (10.) Bystřice nad Pernštejnem
9. (7.) Havlíčkův Brod
10. (5.) Světlá nad Sázavou
11. (11.) Náměšť nad Oslavou
12. (12.) Telč
13. (13.) Chotěboř
14. (14.) Nové Město na Moravě
15. (15.) Moravské Budějovice