Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manažeři chtějí změnit školství

Pelhřimov – Jaká je úloha manažerů dnes a co je trápí, to byla témata středečního setkání Klubu manažerů roku v Agrostroji.

1.3.2013
SDÍLEJ:

Setkání přineslo i názorové střety. Zleva ředitel Agrostroje Lubomír Stoklásek, prezident ČMA Pavel Kafka, krajská radní Jana Fialová a ředitel SPŠ-SOU Pelhřimov Pavel Hlaváček. Foto: Deník/Jan Mazanec

Hostitelem akce byl generální ředitel podniku Lubomír Stoklásek, který je Manažerem roku za rok 2011 a který si několikrát vyslechl ocenění za to, že dokázal z Agrostroje udělat konkurenceschopný proexportní podnik.

Ten je s druhou oceněnou, ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Evou Sykovou, i tváří letošního finále soutěže, které bude v dubnu.

Hosté se v Agrostroji chystali na doprovodnou konferenci, jejímiž tématy je konkurenceschopnost, výzkum a vývoj. Prezident České manažerské asociace (ČMA) Pavel Kafka zmínil inspiraci Finskem, které se z agrární země stalo špičkou v převádění výzkumu do komerční praxe.

Hrozba Španělska

Na to navázal zmíněný Stoklásek názorem, že Česku nezbývá než být vzdělanostní exportní ekonomikou, jinak nezaměstnanost vzroste na 12 až 13 procent. „Materiál je všude stejný, technologie také, my musíme nabídnout přidanou hodnotu," řekl Stoklásek, jehož podnik jako jeden z mála českých stále drží tradiční strojírenský profil včetně konstrukce a nástrojárny – na rozdíl od jihlavského Bosche, který podle něj moc rozvoje vzdělanosti nepřináší a může být kdykoli přesunut na východ.

Stoklásek řekl, že české školství neprodukuje studenty připravené odborně pracovat v technických oborech.

V tom s ním souhlasila i řada hostů a dodávali, že spektrum vzdělávání by měly dle podniků v regionu upravovat kraje, když už to nedělá stát.

„Pokud je ze 72 škol v tomto kraji jen 14 technických, tak hrozí, že polovina studentů těchto škol bude nezaměstnaná a skončí to jako ve Španělsku," řekl Stoklásek s tím, že kraj by měl podporovat hlavně školy s uplatněním.

Přítomná krajská radní pro školství Jana Fialová se hájila tím, že kraj technické školství podporuje mj. stipendii pro určité obory, nákupem vybavení pro školy nebo podporou spolupráce jednotlivých škol a firem v regionu.

„Připravujeme koncepci s důrazem na technické školy, zachování oborů a oborové nabídky," řekla Fialová s tím, že v kraji je příliš mnoho gymnázií a soukromých škol. Zvlášť ty v malých městech kraj už nehodlá podporovat.

Někteří přítomní dodali, že za nadbytek humanitních studentů nemohou ani tolik kraje a ředitelé škol, ale spíš rodiče, kteří na technické obory neposílají děti. Proto je třeba osvěta už na základních, kde už není pracovní  vyučování, i na mateřských školách.

V diskusi padl i návrh na daňové asignace, které by podpořily nejpotřebnější obory.

V reakci na to ale zazněla skepse, že od politků omezených dobou mandátu nelze žádat dlouhodobější vize. Ty spočívají právě na manažerech, kteří by měli vidět dál do budoucna a neměli by být zahleděni jen do rychlých zisků.

Autor: Jan Mazanec

1.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení