Motto: „Respektovat svěřenou památku, mít potřebnou míru pokory a nepřeceňovat své síly.“

Důkazem toho, že poctivé řemeslo u nás nevymřelo, a že stále ve svém okolí můžete narazit na kvalitní řemeslníky se zlatýma ručičkama, je výsledek hlasování o nejlepšího fachmana Pelhřimovska. Toho se Velkopopovický Kozel společně s Deníkem rozhodl najít a odměnit za jeho poctivou práci a řemeslný kumšt. Nakonec se nám podařilo i díky vašim tipům z Pelhřimovska najít takovýchto fachmanů celou řadu.

Největší přízni čtenářů se v hlasování těšil pelhřimovský restaurátor Jaroslav Benda, který už více než čtyřicet let vrací ztracený lesk a krásu památkám nejen na Pelhřimovsku.

Zasloužil se o zvelebení hlavního oltáře v pelhřimovském kostele svatého Bartoloměje, dále restauroval polychromovaný strop a část malby na zdi v Husově domě v Kostnici, podílel se i na renovaci reprezentačních místností kanceláře prezidenta republiky na Pražském hradě, restauroval rovněž oltář svatého Zikmunda v katedrále svatého Víta na Pražském hradě a podílel se i na zlacení kopule budovy Národního muzea.

Na Jaroslavu Bendovi nás zaujala především poctivost a preciznost, se kterou přistupuje ke své práci a zákazníkům. Toho si všiml i Josef Klaus, který obdivuje právě již zmíněný restaurovaný oltář v pelhřimovském kostele svatého Bartoloměje, a proto Bendu do soutěže nominoval a také ho těší, že právě jeho „kůň“ v klání o nejlepšího fachmana Pelhřimovska zvítězil.

Restaurátor Benda jako odměnu od Velkopopovického kozla získal pivo na rok zdarma. Jak s výhrou naloží? „Něco vypiju sám a samozřejmě se podělím i s rodinou a přáteli,“ usmívá se Benda.

A co říká na to, že se právě on stal nejlepším fachmanem Pelhřimovska? „Je to pro mě velká pocta a musím poděkovat všem, kdo mi dali hlas. Je vidět, že lidé se o zrestaurované památky ve svém okolí zajímají a jejich osud jim není lhostejný,“ říká Benda.