Přeškrtnutá cigareta v červeném pruhu, nebo cigareta ve výstražném trojúhelníku? Pokud se provozovatel rozhodne pro oboje, pak musí být kuřácká a nekuřácká část oddělena zdí. Mnohé dveře tak patrně ozdobí hned dvě nálepky najednou.

Z téměř všech vesnických krčem však zaznívají negativní ohlasy. „Kdybychom vyvěsili ceduli nekuřácká hospoda, tak rovnou můžeme zavřít,“ shodují se hostinští.

Zákazy již platí

Na Pelhřimovsku jsou již nyní místa, kde si svůj příděl nikotinu zkrátka nedopřejete. „Sám jsem kouřil, takže vím, že se kuřák u kávy bez cigarety prostě neobejde, ale je to bezohledné vůči nekuřákům. Když dokážou v restauracích nekouřit Němci nebo Italové, Češi to snad zvládnou také,“ řekl Robert Saurwein, majitel kavárny Ateliér, kde vyhlásili zákaz kouření již v minulém roce.

Stejné pravidlo platí kromě kavárny Ateliér i například v restauraci Měšťanský dům a v kavárně Na Kolíbce. V hotelu Gurmania ve Starém Pelhřimově mají pro vyznavače nikotinové potěchy vyhrazený salónek.

Nekuřák v Čechách většinou předpokládá, že jeho zdraví může být v restauračních zařízeních ohroženo cigaretovým zápachem. „Kouření v hospodách je běžné, protože se slušní nekuřáci neozvou, že jim to vadí,“ myslí si Lenka Procházková.

Strach některých majitelů, že jim ubyde klientů, pokud jim ve své provozovně cigaretu zakážou, je podle primáře Tomáše Drasnara z humpolecké léčebny tuberkulózy a respiračních onemocnění neopodstatněný. Obecně kouří třicet procent lidí, zatímco sedmdesát procent populace tvoří nekuřáci.
„Pasivní kuřák sice není ohrožen tolik jako aktivní kuřák, ale v nevětrané místnosti může mít pasivní kouření až z poloviny stejný efekt jako to aktivní,“ pověděl Drasnar.

Spolumajitel diskotéky Sauna Music Bar Ondřej Kampe naopak má za to, že není reálné uhlídat, aby hosté nekouřili. Ani nutnost takového zákona nevidí. „Kontrolovat každého je nemožné. A nemyslím si, že by tady bylo extrémně zakouřeno, protože odvětráváme. Schvaluji zákaz kouření na zastávkách a podobně, ale do hospody cigareta podle mě patří. Proto o nějakém zákazu vůbec neuvažujeme,“ uzavřel Kampe.