Obec Veselá tak v těchto dnech hledá hostinského a provozovatele pohostinství ve veselském kulturním domě. Případný zájemce by mohl nastoupit 1. září letošního roku. „Byla by velká škoda, když by hospodu nikdo neprovozoval, protože tu máme i krásný kulturní dům s velkým sálem. Myslím si tedy, že by se to tady někomu dobře vedlo,“ myslí si Jana Mazancová.

Podmínky pro provozování pohostinství se navíc obec snaží stále vylepšovat. „Do hospody jsme pořídili kamna na pelety, aby tu bylo levnější topení a mimo jiné je tu poměrně nově zrenovovaná kuchyň,“ uvedla příklady starostka Veselé.

Prozradila ale také, že v kulturním domě chystají postavit pro zájemce, který by hospodu ve Veselé provozoval, byt. „Na straně kulturního domu, kde jsou kanceláře, je stará střecha. A právě tam bychom chtěli udělat přístavbu, takže by tu vzniklo ještě jedno patro, kde bychom vybudovali garsonku a jeden takový střední byt,“ nastínila Mazancová plány do budoucna.

Nový byt by podle Jany Mazancové mohl v kulturním domě vyrůst do dvou let. „Dotace jsou pouze na sociální byty, takže to budeme muset financovat z rozpočtu obce. Jinak projekt už mámě hotový,“ doplnila Mazancová s tím, že chtějí udělat všechno pro to, aby do pohostinství někoho dostali. Ještě před hospodským Janem Pazderkou měli pohostinství na povel manželé Kolářovi.

V tu dobu se pohostinství podle veselské starostky Jany Mazancové dařilo velmi dobře. „Manželé Kolářovi tu pořádali plno akcí, mezi kterými byly i různé oslavy a svatby. Lidé sem jezdili na obědy a přes léto tu bylo plno. Chodili sem například řemeslníci z okolí nebo i silničáři. Řekla bych, že pohostinství tu bylo přímo vyhlášené. Zásluhu na tom ale nejspíš měla především paní Kolářová, která tu vařila výborná domácí jídla a všichni byli spokojení,“ zavzpomínala Jana Mazancová.

Teď prý do hospody, co se týče všedních dnů, moc lidí nezavítá. „V pátek a v sobotu je hospoda plná. Jde ale také hodně o pořádání různých akcí, které navštíví více lidí, protože jenom z té hospody samotné se člověk neuživí,“ řekla Mazancová.

Podobný problém se sháněním hospodského měli v minulosti také například v Rynárci, kde byli téměř tři měsíce bez hospody. „Hospody se někdy v období Vánoc roku 2016 ujal Michal Šťastný. Rynárecká hospoda je tedy opět v provozu více než rok a za to jsme rádi,“ podotkl starosta Rynárce Jan Pikl.

Příliš velký zájem o posezení nejen u zlatavého moku prý ale tamní obyvatelé a ostatní návštěvníci obce nemají. „Ti, co do hospody chodili dříve, jsou rádi, že hospoda opět funguje. Takže chlapi sem na pivo občas přijdou. Ale zákaz kouření a příliš velký rozdíl mezi cenou piva v obchodě a cenou piva v hospodě potencionální návštěvníky trochu odrazuje. Navíc spousta lidí si pivo kupuje domů. Lidé ale obecně mají čím dál menší chuť a potřebu se scházet,“ komentoval rynárecký starosta Jan Pikl současnou situaci nejen v již zmíněné obci.