Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O spolupráci s městem se musí začít zajímat více podnikatelů

Humpolec - Poučit se lze i z úspěchu. Přesně to plánují udělat podnikatelé poté, co Humpolec skončil jediný krůček od obhajoby titulu Město pro byznys.

21.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: PROFIMEDIA.cz

Hovořili jsme s představitelem humpoleckého podnikatelského klubu Milanem Dočkalem.

Humpolec takřka zopakoval loňské prvenství. Přisuzujete to náhodě, nebo je to něčím jiným?
O žádnou shodu náhod se podle mě rozhodně nejedná. Součinnost města a podnikatelské obce se rozvíjí již několik let. Vznikl určitý systém vztahů, který i podle výsledků ankety zřejmě funguje.

V čem má Humpolec podle vašeho názoru na odstatními navrch? Disponuje třeba něčím, co jiná města nemají?
Hlavní výhodu spatřuji v tom, že se humpolečtí podnikatelé dokázali dát dohromady. Náš klub docela dobře funguje, vystupujeme jednotně. Hrozně cenné je i to, že názory této naší obce se relativně shodují s vizemi představitelů radnice. A pokud zrovna ne, dohodneme se na „pravidlech hry“, které plus mínus vyhovují oběma stranám. Tohle ve spoustě jiných měst mnohdy příliš nefunguje, přestože se o to obě zájmové skupiny všemožně snaží.

Jak moc je znát letité podnikatelské podhoubí, kterým je město známé?
Svůj vliv to určitě také má. V Humpolci se dařilo živnostníkům již za první republiky. Patřil z tohoto úhlu pohledu k nejčinorodějším městům v republice, byť se tehdy jednalo převážně o soukeníky. A když už jsme u toho, z dobových knih a dokumentů vyplývá, že nesporná soudržnost tam panovala i tenkrát.

Takže se vlastně nic nezměnilo.
Stačí se podívat na příjmení dnešních živnostníků. Mnozí z nich jsou pokračovateli rodinné tradice, i když někteří z nich se možná věnují trochu jinému oboru než jejich dědové či pradědové. Kořeny jsou prostě znát.

Jak si ale při tom všem vysvětlujete fakt, že Humpolec přišel o obhajobu loňského titulu možná právě kvůli zhoršenému mínění podnikatelů?
Všimli jsme si toho již při krajském kole této ankety. Pátrali jsme, jak je to možné, protože před rokem jsme dopadli i v této oblasti velice dobře. Dospěli jsme k závěru, že určitá skupina našich kolegů si zřejmě špatně vyložila význam titulu Město pro byznys. Myslí si, že všechno se musí dělat podle nich, což samozřejmě nelze. Město se přece musí snažit vyhovět všem, nejenom živnostníkům. Když se tak nestalo, začali to lidem z radnice vyčítat. No, a tazatelé tentokrát asi zatelefonovali shodou okolností právě těmto nespokojencům.

Přesto se bezpochyby najde oblast, která si ještě zasluhuje „vyladit“.
Rozhodně nic nezkazíme tím, pokud zapracujeme na zlepšení komunikace ve vztahu podnikatel – město. Lépe řečeno, potřebujeme do tohoto vztahu začlenit mnohem více živnostníků, pokud možno všechny. Zatím se to totiž týká pouze úzké skupiny lidí. Určitá skupina z těch ostatních se pak lehko cítí ukřivděná. Nemá ty pravé informace. Neví, jak na to. A to je velká škoda.

Autor: Michal Vítů

21.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení