Dnes většina těchto výrobků s typickými drážkami (rily) vzniká v podobně vypadajících výrobních halách v Pelhřimově. Ředitelem pelhřimovské Rimowy je Vladimír Kozler, který obdržel Cenu města Pelhřimov v kategorii podnikatelé.

Jak jste se vlastně do Rimowy dostal?
Díky své ženě. Její rodiče založili firmu Liwa, která Rimowě do Německa dodávala vnitřní vybavení kufrů. Na základě toho se zrodila myšlenka, že by u nás mohla vzniknout přímo výroba zavazadel Rimowa. Sám pocházím z královského města Žebrák z Brdů. Se svou ženou jsem se seznámil na studiích v Praze, kde jsem na České zemědělské univerzitě studoval technickou fakultu. Už v době studií ale přišla nabídka od tchána: „Plánujeme založit dceřinou společnost Rimowa v Pelhřimově. Máš chuť se toho účastnit?" Na nabídku jsem kývnul i proto, že jsem uměl německy. Ukončil jsem studium a přišel do Pelhřimova.

Co je podle vás pro manažera nejtěžší?
Manažer by podle mě hlavně měl mít schopnosti, které jsou mu nápomocné k vedení firmy – rozhodně to je píle, cílevědomost, vůle něčeho dosáhnout, ale zároveň i umění naslouchat lidem a vnímat podněty, které přicházejí, a ty dobré plně využít k dalšímu rozvoji.

Jaký je váš recept na řízení více než pěti set lidí?
Jsou to hlavně léta praxe a hlavně dobrý a fungující kolektiv, protože sám nejste schopen to utáhnout. My na všech čtyřech firmách (Liwa, Rimowa, Pro Design, Beachwell – pozn. red.) máme dobrý tým. Je samozřejmě těžké ho vybudovat. Ke každému zaměstnanci by se pak měl člověk chovat přirozeně a slušně.

Je pravda, že manažer sám nemá práci dělat, ale umět ji rozdat, zkontrolovat a ohodnotit?
To je to, co ještě neumím stoprocentně a trávím s prací víc, než by možná bylo zdrávo. Snažím se ale úkoly efektivně rozdělovat.

Řekl byste o sobě, že jste workholik?
To určitě nejsem. Snažím se žít i sportem. Sport mě dokáže od práce oprostit a mám z něj radost. A také právě proto vzniklo sportovně relaxační centrum Beachwell, kam chodím dobít energii.

Kufry vaší firmy se používají hlavně při cestování letadlem. Máte po loňských třech leteckých katastrofách důvěru v to, že bude i nadále přitažlivé cestovat letadlem?
Cestování letadlem a chuť lidí cestovat či se rychle přemisťovat kvůli pracovním povinnostem jsou fakta, která tři letecké katastrofy určitě neohrozí. Letecká doprava podle statistik stále patří k jednomu z nejbezpečnějších druhů přeprav na světě. Navíc naše kufry nejsou spojeny jen s cestováním letadlem, ale také třeba vlakem, což je v rámci Evropy a Asie čím dál populárnější. Až se Evropa a Asie ještě víc propojí pomocí rychlovlaků, bude to pro řadu lidi zajímavá alternativa cestování. Kufry Rimowa jsou i úzce spojené s automobily, a proto už několik let funguje spolupráce se značkou Porsche.

Ředitel Agrostroje Lubomír Stoklásek říkal, že výhodou Agrostroje v době ekonomické recese je široký sortiment jeho výrobků. U vás jako laik vidím spíše zaměření na jeden typ výrobku. Jak se vám tedy daří čelit recesi?
V minulých ani současných letech jsme žádnou recesi nezaznamenali, naopak celosvětově má Rimowa každý rok dvouciferný procentuální nárůst. Celosvětově obliba našich kufrů roste a stále expandujeme na nové trhy. Firma je skoro k nezastavení. Když tento růst za patnáct až dvacet let hodnotíme s panem Dieterem Morszeckem (majitel společnosti Rimowa – pozn. red.), je to až neuvěřitelné a vypadá to jako pohádka.

Dají se tedy v budoucnu čekat v Pelhřimově další investice a přijímání zaměstnanců?
Letos plánujeme výstavbu dalšího patra administrativy a v následujících letech jsou v plánu nové sklady a další výroby. Dále chystáme přestavbu starých výrobních prostor. Tam se mají přesunout dvě naše další partnerské firmy z Francie a Německa, které tak budou komponenty pro nás vyrábět přímo tady. Co se týká nárůstu zaměstnanců, loni jsme jich přijali 165, ale nejsem schopný říct odhad do budoucna. Každopádně nárůst bude, protože poptávka celosvětově existuje a pelhřimovská Rimowa má na rozdíl od závodů v Německu, Kanadě a Brazílii největší možnost dalšího rozvoje – už teď je tu 60 procent celosvětové výroby. Plánujeme i rozšíření areálu Beachwell, který už teď patří mezi nejlepší areály plážového volejbalu ve střední Evropě. Letos tu budou za otevřenými dveřmi trénovat i špičkové týmy Česka, Slovenska a Rakouska. A věřím, že když se povede vybudovat ještě ubytování a posilovnu, tak budou do Pelhřimova jezdit nejen špičkoví reprezentanti z celé Evropy, ale i rodiny s dětmi za sportem a odpočinkem.

Cesta Rimowy do Pelhřimova

První kufry německé rodinné firmy Rimowa vznikly roku 1898. Přelom ve vývoji přišel poté, co se syn zakladatele firmy už v první polovině 20. století nechal inspirovat lehkým hliníkem užívaným v letecké dopravě. Další velký zlom nastal roku 2000, kdy vznikl kufr z recyklovatelného polykarbonátu. Rimowa se do Česka dostala díky manželům Libuši a Františkovi Vašinovým, kteří původně pracovali v pelhřimovském podniku DUP. Společně založili firmu Liwa, která pak pro kufry Rimowa dodávala podšívky. Vladimír Kozler v Rimowě působí od roku 1997. S manželkou Zuzanou a třemi dětmi žije v Kojčicích.