Termální lázně v Maďarsku a na Slovensku jsou prostě už několik let hitem. Potvrzují to i majitelé cestovních kanceláří z regionu. Mezi jejich nejčastější klientelu patří lidé od pětapadesáti let věku, ovšem 
v poslední době nabídek stále častěji využívají i mladší ročníky nebo rodiny s dětmi. Nad týdenními zájezdy jednoznačně vedou tří až čtyřdenní pobyty. Jejich cena závisí na typu ubytování, stravy, nebo zda jsou v ceně i vstupenky do bazénů.

„Zájem o termální lázně je velký. Naše cestovní kancelář se zaměřuje pouze na Maďarsko a mohu říci, že za rok pořádáme zhruba patnáct až sedmnáct zájezdů. Převážnou většinu klientů, asi šedesát procent, tvoří lidé okolo šedesáti let. Aktuálně se vrací 
i mladší generace. Například v posledním turnusu, který se vrátil minulou neděli, bylo 
i dvanáct dětí ve věku od tří do dvanácti let," přiblížila majitelka pelhřimovské cestovní kanceláře Ikária Dana Veselá.

Země léčivých pramenů

A právě tuto neděli se z maďarských termálních lázní Bükfürdo vrátil i děvětasedmdesátiletý Emil Štěpán 
z Pelhřimova.
Ten si pochvaloval perfektně zorganizovaný zájezd, ale 
i zdravotní účinky lázní. „Nedávno jsem měl zánět žeberního nervu. Teplá voda mi nesmírně prospěla. Teď se cítím o sto procent lépe. Jednoduše řečeno – užil jsem si pobyt se vším všudy. Letos se už do termálů nepodívám, ale příští rok bych si cestu rád zopakoval," řekl se spokojeností 
v hlase Emil Štěpán.

Stejně jako on si účinky termálních vod pochvalují 
i ostatní lidé, kteří lázně navštěvují a potvrzují to, že už dávno neplatí, že se do Maďarska jezdí za rybí polévkou halászlé nebo za pálivými salámy. V kurzu jsou lázně.

Voda v termálech je totiž vhodná pro poúrazové léčby, po ortopedickém a neurochirurgickém zásahu, na chronické záněty kloubů, dnu, zažívací obtíže, revmatismus tkání, řídnutí kostí, gynekologické a urologické záněty nebo dýchací cesty. Samozřejmě záleží na tom, jaké prameny se v lázních vyskytují a na jaké neduhy pomáhají.

Před víkendem do lázní přijíždějí plné autobusy výletníků, kteří chtějí okusit ozdravný a léčebný účinek tamní vody.
„Termály jsou v kurzu už několik let. Bezkonkurenčně vedou na jaře, na podzim a v zimě. Ze zkušeností mohou říci, že lidé dávají přednost Maďarsku před Slovenskem, protože Maďaři mají lepší a kvalitnější služby. Naše cestovní kancelář pořádá i zájezdy na Podhájskou. Klienti mají větší zájem o kratší pobyty – buď na tři, nebo čtyři noci," informovala Erika Vidovičová z CK Alena Tour z Pelhřimova.

Podle ní začali do termálů jezdit i mladší ročníky nebo prarodiče s vnoučaty, protože pokud se zvolí vhodný hotel, tak tam mají vyžití v podobě skluzavek a mnoha tobogánů.

Zvýšenou poptávku po lázních mají také v pelhřimovské cestovní agentuře Adores. „Největší poptávku zaznamenáváme u tzv. prodloužených víkendů, tedy od čtvrtka do neděle s vlastní dopravou. Z hlediska zdraví je pro klienty lepší jet dvakrát do roka na čtyři dny než jednou na týden, navíc to cenově vyjde lépe. K ceně se samozřejmě musí ve většině případů připočítat vstupy do bazénů. Na plné čáře u nás vítězí Maďarsko a Slovensko a pak až okrajově Rakousko," řekla z pelhřimovské Cestovní agentury Adores Radka Michelfeitová.