Zastupitelé na svém posledním zasedání odsouhlasili prodej rozsáhlého pozemku v průmyslové zóně Ke Skrýšovu společnosti Optokon Kable Co., Ltd., která chce v Pelhřimově vyrábět optická vlákna a optické kabely.

Společnost, která přichází do Pelhřimova, je dceřinou společností Optokon. Ta působí od roku 1991 v Jihlavě. V Optokonu vsadili na unikátní výrobní program a dneska jsou světovou špičkou coby výrobce a dodavatel aktivních a pasivních prvků pro vláknovou optiku. Specializací firmy je výstavba a měření optických datových sítí a dodávka zodolněných komponentů pro taktická vojenská řešení.

V Pelhřimově by měla být prvovýroba pro úspěšný výrobní program jihlavské firmy. Žádná montovna. „V Pelhřimově půjde o náročnou výrobu s využitím moderních výrobních technologií. Základem bude kvalita, budeme potřebovat špičkové odborníky," naznačil jednatel Optokon Kable Jiří Štefl.

Do roka má začít první fáze výroby

První výrobní linku v novém provozu by chtěli odborníci na optická vlákna a optické kabely otevřít na okraji Pelhřimova už za necelý rok. Rozjezd výroby naplánoval investor na konec dubna 2016. Pro chod první výrobní linky počítá přicházející firma s dvanácti zaměstnanci. Ve výhledu má postavit v horizontu tří až čtyř let další dvě výrobní linky a celkem vytvořit padesát až šedesát pracovních míst.

V Pelhřimově získal Optokon Kable zhruba patnáct a půl tisíce metrů čtverečních pozemků, což je zhruba plocha tří fotbalových hřišť. Do městské kasy za to poputuje 6,2 milionu korun.

Podle pelhřimovského místostarosty Ladislava Meda (ODS), který má nakládání s obecními pozemky na starosti, je příchod každého vhodného investora do průmyslové zóny Ke Skrýšovu přínosem pro město pokaždé. Optokon Kable může navíc posílit prestiž lokality. „Když započítám i ty, kteří výstavbu a výrobu v této průmyslové zóně připravují, tak už přišla desítka firem, které zónu zaplnily ze zhruba šedesáti procent," poznamenal Med. „Optokon Kable zaujme místo na uceleném pozemku na konci této zóny," dodal.

Investoři pochopitelně vytvoří pracovní místa, byť se v případě Optokon Kable logicky jedná spíš o práci pro desítky lidí. Pelhřimovsko a samotný Pelhřimov sice nepatří k regionům s vysokou mírou nezaměstnanosti, avšak ani tady není hledání práce úplně jednoduché. „I když se čísla ve fázi rozjezdu výroby mění, vzniklo v průmyslové zóně Ke Skrýšovu už téměř sto pracovních míst, což je pro zaměstnanost určitě dobře," zdůraznil Med.
Průmyslová zóna Ke Skrýšovu na jihovýchodním okraji města je v současnosti v Pelhřimově jedinou ucelenou lokalitou, kde se mohou lehká výroba a služby rozvíjet. Starší průmyslová zóna na jihu Pelhřimova směrem na Vokov je už zaplněna.

Zóna Ke Skrýšovu se začala plnit před dvěma roky, v minulém roce zde byly dokončeny inženýrské sítě. V pelhřimovské Skrýšovské ulici je k mání také chátrající zemědělská usedlost, která je známá jako Kozí farma. Její využití se ukazuje jako problematické, od záměru koupit od města nemovitosti a investovat do nich na poslední chvíli odstoupila společnost Agro-PNK. „Společnost už o tyto nemovitosti nemá zájem," oznámil na posledním jednání zastupitelů místostarosta Med.

Od společnosti Optokon Kable se změna rozhodnutí očekávat naopak nedá. Podle jednatele společnosti Optokon Kable Štefla je investice v Pelhřimově reakcí na dění na světových trzích. Akciová společnost Optokon 75 procent produkce exportuje, nejvíce zákazníků má v bohatých státech na arabském poloostrově a kolem Perského zálivu. Partnerství se Saúdskou Arábií je i součástí projektu, s nímž míří do Pelhřimova. „Je to největší investice Saúdské Arábie v České republice," potvrdil Štefl.