Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Denní" měsíc po zavření: Podle štamgastů je jí škoda

Pelhřimov – Celý měsíc už nefunguje Denní Café Bar. Jeho pravidelní návštěvníci na něj ale nezapomněli a doufají, že provozovatelé baru Petr Žáček a Jiří Pojezdný otevřou nový podnik.

16.8.2013
SDÍLEJ:

Tímto věncem se s Denní rozloučili její štamgasti. Foto: Jakub Dvořák

V dohledné době to však nebude.

Spolupráce mezi Žáčkem a Pojezdným funguje nadále. Jak oba přiznávají, dali si po zavření Denní nějaké volno, protože za dobu jejího provozu si ho moc neužili, ale v současné době už přemýšlejí nad otevřením nového podniku. Kromě toho se však věnují také každý svým aktivitám.

„Pokud jde o mě, v tomto segmentu gastronomie – hotely, restaurace, kavárny – zůstávat nebudu. Dokud jsme vedli Denní, bral jsem to tak, že má ten podnik historii a líbí se nám prostory, v nichž sídlí. K tomu se vázal můj zájem o tuto činnost," svěřil se Petr Žáček.

Nový podnik

Myšlenka otevřít něco nového podle něho ale každopádně existuje, jen se hned tak neuskuteční. „Po zkušenostech, které člověk nabral, na to už pohlíží z trochu jiného úhlu. Máme nějaké představy o prostoru a podobně. A souvisí to i s tím, jak dnes celkově vnímáme ekonomickou situaci a rozložení konkurence na trhu," vysvětlil Žáček.

S Denní skončila jedna éra. „Kdybychom otevřeli jiný podnik, začalo by tím něco zcela nového, ale pořád bychom tam i tak rádi viděli lidi, kteří chodili do Denní," podotkl Petr Žáček.

Strach, že by se informace o otevření nového podniku ke štamgastům Denní nedonesla, provozovatelé nemají. „Samozřejmě bychom o tom dali vědět inzerátem v novinách a na našich facebookových stránkách, ale nejspolehlivější je stejně osvědčená šeptanda," věří druhý z provozovatelů.

Dvojice vedla Denní necelých sedm let, přičemž historie restauračního zařízení v patře Fárova domu sahá 33 let zpátky. „Naše začátky byly těžké, protože jsme byli v práci pořád – jeli jsme od pondělí do soboty, než jsme si vytvořili nějaký systém. Spousta lidí na nás koukala, jako že jsme trochu blázni, ale když se pro něco člověk rozhodne, tak musí být ochoten tomu něco obětovat," shodují se dlouholetí kamarádi. Odměnou jim bylo, že podnik fungoval celou dobu bez problémů a zákazníků neubývalo.

„Chodili k nám lidé napříč generacemi. Atraktivní byl hlavně pro naši věkovou kategorii, to znamená rozmezí pětadvaceti až třiceti let, ale chodili i starší. Měli jsme dva štamgasty, kteří už jsou oba v důchodu a navštěvovali Denní opravdu denně," zmínil Žáček.

Dobře to v Denní znala třeba Eva Kolářová. „Sice jsem tam poslední dobou nechodila často, ale pár roků zpátky, v nějakých osmnácti letech, jsem tam byla pečená vařená. Je jí prostě škoda. Byla to příjemná hospoda, v pohodě ceny i obsluhující kluci, zašla jsem tam vždycky ráda. Pokud na ni naváže nějaký nový podnik, nebude už to ta stará dobrá Denní, ale pokud se seženou kamarádi, tak se tam určitě půjdu podívat," slíbila.

Denní byla naposledy otevřena veřejnosti v pátek 29. června, den nato ještě pro zvané. Někteří z pravidelných hostů se rozhodli rozloučení pojmout netradičně. „Průvod šel od kašny. Nesli smuteční věnec a pochodně, hráli na trubku a rozdávali parte. Když jsem je uviděl na schodech, zůstal jsem jen zírat. Tohle jsme opravdu nečekali," popsal poslední večer v Denní Jiří Pojezdný. S kolegou si přáli, aby na podnik lidé v dobrém vzpomínali, a to se jim soudě podle reakce štamgastů vyplnilo.

Na přípravu smutečního průvodu neměli jeho organizátoři mnoho času, o zavření jejich oblíbeného útočiště se totiž rozhodlo jen asi 2 týdny předtím. Po smrti věhlasného plastického chirurga a pelhřimovského rodáka Miroslava Fáry zdědila dům jeho neteř a rovněž lékařka Michaela Brožová. „Dům se rozhodla zrekonstruovat a s prostorem, kde jsme sídlili, má jiné záměry. Celé to bylo o vzájemné dohodě mezi novou majitelkou a námi, svěřila se nám se svými představami o opravách a my jsme se rozhodli nijak situaci nekomplikovat a odejít, proto konec Denní nabral rychlejší spád," přiblížil okolnosti Petr Žáček, který souhlasí s tím, že prostor potřeboval rekonstrukci, což ale neznamená, že by nevyhovoval normám.

Vyklizené prostory předali provozovatelé nové majitelce 10. července. Podle Michaely Brožové není ještě vůbec jisté, co místo baru do budoucna bude. „Zatím několik let nic, nejsou totiž peníze na to uvést prostory do pořádku a v tomto stavu jsou nepronajmutelné. Určitě tam ale nebude žádné restaurační zařízení," uvedla majitelka. Jak dodala, v první řadě musí rekonstrukcí projít přízemní prostory, kde sídlí dva obchody. „Bude kvůli tomu třeba oba obchody uzavřít, ale pokud půjde vše podle plánu, tak každý pouze na pět dní," doplnila Brožová.

Původně sídlil v barokním domě hostinec U Zlatého soudku. Později přibyla kubistická přístavba dle návrhu významného architekta Pavla Janáka. V ní měl od roku 1914 dědeček Michaely Brožové ordinaci a byt, kde s rodinou bydlel. „V roce 1977 tam provedl státní podnik Pramen, provozující síť obchodů, přestavbu, při níž zmizelo všechno pěkné. Jestli seženu peníze, chtěla bych domu vrátit jeho původní lesk," uzavřela Brožová.

Autor: Dominika Dufková

16.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení