Jen málokterý z nich však asi ví, že právě v této obci s necelými dvěma sty obyvateli sídlí společnost Osma, největší tuzemský výrobce plastových potrubních systémů pro domovní a venkovní kanalizaci. V jejím čele stojí od roku 2007 jedna žena, Věra Davidová.

Společnost, která byla založena před dvaceti lety, dává aktuálně práci zhruba sedmdesáti lidem nejen z Humpolecka. Z nich pracuje přibližně 85 procent ve výrobě a skladu. Díky dobrému kolektivu, 
v němž je velmi nízká fluktuace, a díky příznivé pracovní atmosféře fungují jako kvalitní tým, jehož cílem je udržení vynikající kvality výrobků 
a poskytování co nejlepšího zákaznického servisu.

Původně česko-německá společnost Gebr. Ostendorf – Osma zpracování plastů, s.r.o., která je členem nadnárodní skupiny Ostendorf, má od roku 2005 už pouze německého majitele – právě rodinu Ostendorf.

„S komunikací problémy nemáme, všichni se známe osobně a o to je to jednodušší. Víme, na koho se obrátit, když něco potřebujeme, vzájemně si vždy pomůžeme. Vztahy jsou normální, profesionální, přátelské," okomentovala situaci Věra Davidová.

Ta zároveň dodala, že díky know how od německé „matky" produkují výrobky špičkové kvality. „Věci se dají vždy dělat pouze dvěma způsoby – buď dobře, nebo špatně a my se snažíme vyrábět 
z kvalitního materiálu, vše odpovídá normě, nic nešidíme," zdůraznila ředitelka. Zároveň odpověděla na otázku, zda cítí nějaké rozdíly v podnikání v Česku a v Německu. „Určitě. Souvisí to s mentalitou. Výrobek je prakticky stejný. Zásadní rozdíl je v péči o zákazníky. V Německu stačí zákazníkovi zavolat a vyřídit obchod. U nás je toto teprve první fáze. My se musíme se zákazníkem osobně seznámit, navštívit ho, vidět v jakých podmínkách pracuje, jak má například velké skladovací plochy. Komunikace je pro nás důležitá, ale zásadní je osobní kontakt. V Čechách 
o zákazníky jednoduše pečujeme. Němci nechápou, proč je to pro nás důležité," přemítala Věra Davidová. Podotkla také, že ji občas zamrzí, když při svých zahraničních cestách vidí, jak se Češi podceňují.

Plusem je kreativita a obětavost

Podle ní máme řadu pozitivních, ale i negativních vlastností. Mezi ty pozitivní patří kreativita a obětavost a jsme schopni pracovat daleko více než jiné národy.

„Na druhou stranu jedna 
z negativních vlastností je, že se neskutečně podceňujeme 
a máme pocit, že jsme nezajímaví a špatní obecně, což není vůbec pravda. Naopak v cizině jsme přijímáni jako prima lidé. Obecně uznávané jsou 
i naše výrobky, za což může 
i historická tradice, a myslím si, že stále platí ustálené spojení zlaté české ručičky. Řekla bych, že se nemáme za co stydět, a mrzí mě, že na sebe nejsme pyšní," neskrývala lehké zklamání čtyřiapadesátiletá žena.

Odběratele mají také v Mongolsku

I přesto, že co do počtu zaměstnanců není firma nijak velká, je největším výrobcem plastových kanalizačních systémů u nás. Navíc už má několik let vedoucí postavení i na slovenském trhu.

Mezi její další významné zákazníky patří odběratelé 
v Litvě, Iráku, Chorvatsku, Slovinsku či Mongolsku. „Je to naprosto nepochopitelné, že některé země, které jsou poblíž České republiky, jsou pro nás hodně komplikované a země, která je hodně vzdálená, je v pohodě," podotkla ředitelka. Velkou výhodou podle ní je, že většinu výrobků vnitřní a venkovní kanalizace vyrábějí právě v Komorovicích a zbylý sortiment tvarovek a trubek dokupují u německé mateřské firmy.

„To znamená, že máme ucelený systém kvality. Pokud jde o surovinu, tak tu nakupujeme u renomovaných firem ze západní Evropy nebo České republiky, nepoužíváme žádný podřadný materiál," dodala.

Výrobní zařízení Osmy je tvořeno vstřikovacími lisy 
a vytlačovacími stroji, které jsou schopny ročně zpracovat více než sedm tisíc tun polypropylenu a PVC. Výsledným produktem jsou pak odpadní 
a kanalizační trubky a tvarovky.

Osma v Komorovicích disponuje více než dvěma tisíci metry čtverečními krytých 
a třiatřiceti tisíci metry čtverečními venkovních skladovacích ploch, které umožňují vytvoření zásoby přibližně tisícovky položek zboží. 
To zaručuje operativnost 
a schopnost v co nejkratší době reagovat na přání a požadavky zákazníků.

„Firma před dvaceti lety vznikla na pozemku bývalého Jednotného zemědělského družstva Komorovice, samozřejmě jsme se rozšiřovali 
a stavěli jsme nové haly nebo předělávali ty původní. Aktuálně je zajímavé, že jsme postavili novou skladovací plochu a novou výrobní halu. Loni koncem roku jsme tam přestěhovali výrobní stroje a nyní máme krásnou novou výrobní halu včetně míchárny. Sice jsme objednávali nejlepší stroje v Rakousku a Německu, ale všechno včetně stěhování, spojování a zapojování jsme si dělali sami, na což jsme velmi pyšní," popsala Davidová.

V Osmě začala pracovat 
v roce 1998 a jak sama říká, na post ředitelky se dostala takzvaně od píky. Začínala jako pracovnice obchodního oddělení, poté se stala vedoucí tohoto oddělení a před sedmi lety ředitelkou firmy. „Možná mám výhodu v tom, že jsem do firmy nebyla dosazená jako šéfová, ale začala jsem tu na úplně běžné pozici. Doufám 
a věřím v to, že jsem se nijak nezměnila a jsem stále nohama na zemi. Zaměstnanci vědí, že za firmu vždycky bojuju i za cenu toho, že narazím, že nebudu populární. Myslím si, že si uvědomují, že chci firmu i je chránit," nechala se slyšet sympatická ředitelka.

Základem jsou dlouholeté vztahy

Pokud jde o novinky, společnost už nic převratného podle ředitelky vymyslet nemůže. Neustále však zlepšuje produktivitu, pracovní prostředí a záležitosti s tím spojené.

„Náš obchod je specifický tím, že navazujeme dlouholeté vztahy. Naši zákazníci si 
u nás objednávají pravidelně, nejlépe jednou týdně nebo denně (smích), nikdy tedy nejde o nárazový obchod, že bychom někam dovezli kamion zboží a už se nikdy jindy žádná zakázka nerealizovala. To nejde. Preferujeme dlouhodobé vztahy, což je pro nás pro všechny jednodušší, protože ty se posléze stanou vztahy přátelskými a je to potom příjemné pro obě strany, protože se pak jakýkoliv problém snáze řeší," nastínila svůj pohled na věc energická žena, která pracuje denně v průměru deset hodin.

A jaký by měl být podle ní správný manažer? „Záleží na situaci, protože něco jiného je běžný manažer a něco jiného je krizový manažer. Určitě by ale měl být slušný, protože to je základ. Slušný by měl být ke všem, ne jenom ke svým majitelům nebo dalším nadřízeným, ale i ke svým podřízeným. Další věcí je bezesporu pracovitost," sdělila s úsměvem Věra Davidová.

Proč plast?

Plastové potrubí má několik výhod, a to:

P Je vyrobeno z lehkých a velmi odolných materiálů, díky kterým se snižují náklady na skladování 
a dopravu.

P Technologie snadného spojování bez nutnosti použití těžkých zařízení, jsou trvale spolehlivé.

P Materiály jsou velmi odolné proti korozi a hnití a mají malý odpor vnitřního tření.

zdroj: www.kanalizacezplastu.cz