V této vesničce totiž najdete Galerii kůže Blanky Mudrové.

Ta se otevřela minulý rok a na své si v ní přijdou především dámy, které mají slabost pro kabelky – malé, velké, nejrůznějších barev a tvarů, co kus to originál, čekající na své nové majitelky.

A právě s výrobou kabelek Blanka Mudrová před dvaadvaceti lety začínala. „Manželka pracovala v DUPu, ale v roce 1989, ještě před revolucí, se rozhodla, že s výrobou kožené galanterie začne na vlastní pěst,“ vypráví manžel Václav Mudra, který koženým královstvím své ženy prováděl.

„Já funguju jako takový tiskový mluvčí,“ usmívá se na vysvětlenou Mudra a pokračuje: „Blanka tedy vyrobila první kabelky a vypravili jsme se s nimi na slovenský veletrh Trenčín – Město módy. Přijeli jsme tam v pondělí a už v úterý jsme neměli co prodávat,“ prozrazuje Mudra začátek rynárecké kožedělné výroby.

Řemeslníkům podle něj nejvíc přálo právě porevoluční období. „Lidé tehdy chtěli jedinečné věci, něco nového, co každý nemá, takže zájem o kvalitní kožené výrobky byl obrovský,“ dodává Václav Mudra.

Tento boom ale ustal před rokem 2000, kdy český trh začaly zaplavovat sériově vyráběné věci z Asie. „Vznikl přetlak na trhu a lidé začali dávat přednost tomu, co je levné před kvalitou a originalitou, a šikovní čeští řemeslníci se dostali do pozadí,“ povzdechl si Václav Mudra.

Lidé se často domnívají, že ručně vyráběné věci jsou cenově nedostupné. Kabelku z Rynárce si ale může dopřát každá žena, od prodavačky v potravinách až po vysoce postavenou manažerku. „Řada lidí si bohužel neuvědomuje, že pokud si pořídí výrobek z dovozu, většinou se v jeho ceně výrobní hodnota promítne několikrát,“ říká Mudra. A pokud si zakoupí věc neznámé značky, nemají stoprocentní jistotu, zda je vyrobena z pravé kůže.

„Laik nemá šanci pravost kůže poznat. Dnešní napodobeniny jsou tak dokonalé, že i koženka se člověku, který se nepohybuje v oboru, může jevit jako pravá kůže. Zákazník se proto při nákupech sériově vyráběných věcí v obchodě musí řídit buď značkou, nebo se spoléhat na solidnost prodejce,“ radí Mudra, podle kterého v tomto ohledu chybí řádná osvěta.

Regionální produkt

„Pokud lidé přestávají podporovat české řemeslníky, nemohou mít stoprocentní jistotu, zda jimi zakoupená věc je opravdu tím, za co se vydává,“ soudí Václav Mudra.

Právě o podporu tradičních řemeslníků z Vysočiny se snaží značka kvality Vysočina – regionální produkt, kterou se pyšní i rynárecké kožené výrobky.

V dílně Blanky Mudrové pod touto značkou nevznikají pouze kabelky, ale také manažerské aktovky, propagační předměty a originální kožené obrazy, které Mudrová vyrábí jako jediná v České republice.

„Značka Vysočina – regionální produkt je dobrá věc. Ale nedokáže řemeslníkům, které zaštiťuje, zaručit stoprocentní publicitu. Proto by nebylo od věci, kdyby začala vznikat také menší řemeslnická sdružení. Na Pelhřimovsku by se třeba mohlo dát dohromady společenství Regionálních produktů zpod Křemešníku,“ nastiňuje Mudra.

Za Živnostníka roku chybí jen zlato

Blanka Mudrová se své výrobky snaží propagovat na řemeslných trzích, nejrůznějších festivalech a také pomocí výstav. „Lidé se na výstavu přijdou podívat, a pokud pro ně to, že se jedná o hezké české a kvalitní výrobky není při nákupu věcí až druhořadým faktorem, většinou zajedou i do rynárecké galerie a něco si koupí,“ popisuje Mudra s tím, že jeho žena neodmítne ani zákazníka, který přijde s vlastní vizí o tom, co by si chtěl odvézt.

„Pokud si někdo přeje vyrobit kabelku, kožený obraz nebo jiný předmět na zakázku, není to vůbec žádný problém,“ ujišťuje Václav Mudra.
„Myslím, že pokud se člověk může na výrobě věci určitým způsobem podílet a vložit do ní kus sebe, víc si ji považuje. Má k ní přece jenom o něco jiný vztah, než když si jí v obchodě jen vezme z regálu,“ rozvíjí Mudra.

Rynárecká dílna kožené galanterie k Vysočinským nej rozhodně patří. Svědčí o tom i fakt, že její majitelka už dvakrát vystoupila na stupínky vítězů určené pro Živnostníka roku.

Poprvé jí patřila bronzová příčka, o rok později stanula na stříbrné pozici. „Nepopírám, že by se žena nechtěla dostat až na ten nejvyšší, zlatý živnostenský stupínek. Jestli se jí to letos podaří, to uvidíme,“ uzavírá Václav Mudra.

O dílně Blanky Mudrové:
dílna byla založena před dvaadvaceti lety
z kůže dokáže Blanka Mudrová vykouzlit kabelky, batůžky, manažerské aktovky, dárkové předměty a také unikátní kožené obrazy
od roku 2010 v Rynárci funguje i Galerie kůže
Ocenění:
Živnostník roku 2009 - třetí místo kraj Vysočina
Živnostník roku 2010 - druhé místo kraj Vysočina
Vysočina – Regionální produkt udělení značky a certifikace v roce 2008, v roce 2011 obhájení certifikace
Chystané výstavy:
do konce srpna – Jemnice Foyer kulturního domu
od 28.září – Planá nad Lužnicí Galerie Fara
od 28. listopadu – Galerie M Pelhřimov