Stejné jméno ponese také právě dokončovaný žirovnický hotel, který co do významu nemá na Pelhřimovsku obdoby. Restaurace, bowling, tělocvična, welness, dva sály vybavené projekcí, hromada doprovodných služeb k tomu. To všechno pod jednou střechou a přímo na ní ještě stylová letní terasa.

Nebylo kam zajít

Investor, žirovnická firma Izofol, se pustil do budování z jednoduchého důvodu. „Naše společnost podniká ve stavebnictví, jezdí k nám spousta obchodních partnerů. Ve městě jsme je ale neměli pomalu ani kam vzít na oběd,“ uvedla manažerka projektu Věra Žižková. Z původního záměru postavit v rohu náměstí nekuřáckou restauraci sešlo v okamžiku, kdy se naskytla možnost získat dotaci na ubytování z operačního programu NUTS 2 Jihovýchod. Na počinek za necelých čtyřicet milionů korun dostali žirovničtí stavebníci pětašedesát procent z Evropy.

Přístavbu se všemi možnými službami zaplatili už ze svého a dokoupili ještě vedlejší dům. V rohu náměstí se tedy rodí rozsáhlý areál, na který se těší i další podnikatelé z průmyslově čilého města.

„Obchodní jednání sice vedeme přímo ve firmě, kdykoliv jsme ale chtěli hosty někam pozvat, nezbylo nám než vydat se do Jindřichova Hradce nebo Pelhřimova. Teď to bude mnohem snazší,“ pochvaloval si ředitel tamní společnosti IPC Plast František Čech.

Byznysmeni a jejich schůzky či školení jsou pro takový komplex důležití, v Artabanu však počítají s mnohem širší klientelou.

Žirovnice totiž leží uprostřed turisticky zajímavé oblasti. „Podle studie návratnosti bychom si měli držet třicetiprocentní obsazenost hotelu. Což rozhodně v silách tohoto regionu je,“ podotkla Žižková s tím, že pro dovolenkáře zřídí i půjčovnu kol a lyží.

Počinek ocenil také starosta města Milan Šmíd. Na přílivu turistů si zakládá rovněž samotné město. „Vložili jsme spoustu peněz do opravy památek, výletníků tady rok od roku přibývá. Nabídka restauračních služeb však dosud byla mizivá a pokud se ubytování týká, vpodstatě nulová. Tohle z nás udělá plnohodnotné město,“ poznamenal Šmíd.

Solárko nebo zumba

Do Artabanu se ale nebude chodit pouze hodovat či nocovat. Je libo čokoládovou masáž, solárko či hodinku zumby? Co třeba taková kosmetika? A bowling, ten byste si nezahráli? Tohle všechno můžete v malé Žirovnici mít. „Areál nebudujeme jen hotelové hosty. Naším cílem není horních deset tisíc, cenové podmínky nastavíme tak, aby k nám rádi chodili i místní lidé,“ dodala Věra Žižková.

Ve spořitelní pobočce přístupné přímo z náměstí navíc zasvítí Žirovnici dlouho odpíraný bankomat.

Areál je ještě obehnaný pletivem a lešením, zhola nic nenasvědčuje tomu, že se tam brzy má začít bydlet. Na kancelářské nástěnce však již visí třemi vykřičníky opatřené datum slavnostního otevření hotelu. Je jím pátek 16. září, pravé poledne.

Uvnitř čtyřhvězdičkového hotelu dokonce již mají načechrané peřiny ve vzorovém pokoji. A promyšlené do poslední drobnosti mají i všechno ostatní.

„Tady bude novomanželské apartmá,“ rozpažila manažerka Žižková uprostřed ještě holých čtyř stěn s okny namířenými k zámku. V koupelně se blýská vana pro dva. Živobytí najde v Artabanu přibližně patnáct lidí plus další smluvní spolupracovníci.