Palivo je oproti loňskému květnu někde dražší až o čtyři koruny. Průměrná cena pohonných hmot totiž před rokem byla 31,46 korun za litr, uvádí server CCS.

Včera řidiči na Pelhřimovsku za litr Naturalu 95 zaplatili v průměru 35 korun za litr. Výjimkou ale nejsou pumpy, které nabízejí Natural 95 ještě dráž.

„Jenom čekám, kdy bude benzín stát čtyřicet korun za litr. Holt asi budeme jedna ze zemí, která má nejdražší benzín, ale naše platy budou stále bídné a nejnižší široko daleko,“ povzdychl si řidič Petr Novotný z Jihlavy, který včera zaparkoval na parkovišti poblíž centra Pelhřimova.

Každý, kdo přijíždí k jakkékoliv benzínce, si tedy musí sáhnout hlouběji do kapsy. Třeba řidiči na Kamenicku, kteří se vydají k pumpě Slovnaftu, dají za litr Naturalu 95 částku 34,50 korun.

Motoristé nadávají, ale tankovat musí

„Zatím se vyšší cena benzinu nějak výrazně neprojevila. Motoristé, kteří dříve tankovali za dvě stě korun, tak stejně tankují i nyní, akorát mají o půl litru či litr ve své nádrži méně. S tím nikdo nic nenadělá. Někteří nám však říkají, že jsou rádi, že u nás benzín ještě nestojí 38 korun za litr, jako třeba u čerpacích stanic na dálnici,“ přiblížila Jaroslava Musilová ze Slovnaftu v Kamenici nad Lipou. „Ceny si držíme od 2. května. Určuje nám je centrála. Litr naturalu řidiči tankují za 35,50 korun. Přijde mi, že motoristé tankují stále stejně. Jezdit se musí,“ dodala jaromíra Boháčová z Benziny u Vystrkova. Benzina U nádraží v Pelhřimově má litr Naturalu o čtyřicet haléřů levnější než ta na Vystrkově. Nafta je tam levnější o třicet haléřů.

„Ten, kdo jezdil dříve, tak jezdí i nyní. To je bez debat. Snížený zájem zákazníků jsme tedy kvůli vyšší ceně pohonných hmot nezaznamenali. Naopak nám řidiči říkají, jak máme kvalitní palivo,“ uvedla Monika Hvězdová z pelhřimovské čerpací stanice.
„Zajímalo by mne, zda alespoň tankujeme opravdu ten litr, který si zaplatíme nebo o trošičku méně. Někde jsem četl, že benzínky nás šidí a mají to nastaveno, tak aby do nádrže nateklo vždy o něco méně benzínu, než si platíme. Tak nevím, co si o tom mám myslet,“ podivil se Martin Blažek z Českých Budějovic, který v pondělí vyjížděl od jedné benzínky v Pelhřimově.

Ten vzápětí dodal: „Stejně to dopadne tak, že nebudu nakupovat u čerpacích stanic, kde mám různé výhody, ale normálně zajedu a natankuji u pump obchodních řetězců, kde je benzín aspoň o korunu levnější. Ony to ty „dražší“ benzínky mají moc dobře spočítáno,“ upozornil Blažek.

„Držíme si cenu pohonných hmot. Nafta i Natural 95 u nás stojí shodně 34,20 korun za litr. Zda budeme zdražovat, zatím nevíme,“ informovala čerpadlářka z Horní Cerekve.