Valná většina pozemků už je totiž obsazená. „Už v ní zbývají pouze tři volné hektary, ostatní plochu už jsme pronajali,“ potvrdil kamenický starosta Ivan Pfaur.

Kamenice patří ke šťastným městům

Ten se neobává, že by se o pronájem posledních volných hektarů nikdo nepřihlásil. „Očekáváme, že by se v dohledné době mohl objevit jeden nebo i více investorů, kteří by pozemky obsadili,“ pokračoval Pfaur, který si zaplněnost zóny pochvaluje. „Našla v ní zázemí řada velkých firem, jejichž fungování je pro město velkým přínosem,“ pochvaloval si kamenický starosta.

„Je velice dobře, že patříme k těm šťastnějším městům, kterým se podařila vybudovat průmyslová zóna, a tak shromáždit veškerý průmysl na jednom místě,“ míní Ivan Pfaur.

Působení v kamenické průmysové zóně si pochvalují i v samotných podnicích. „V zóně jsme spokojení. Velice dobrá je i spolupráce s radnicí,“ řekl vedoucí výroby Edschy Automotiv v Kamenici nad Lipou Miroslav Halada.

Edscha Automotive je vůbec největším podnikem, který v Kamenici nad Lipou působí. Jak Halada doplnil, není vyloučeno, že se kamenická pobočka ještě rozroste. „V průmyslové zóně máme k dispozici pozemky pro budoucí rozvoj.

V nejbližší době se ale výrobu rozšiřovat nechystáme. Do budoucna samozřejmě ale nevylučuji, že v Kamenici třeba další halu postavíme,“ nastínil Miroslav Halada.

Milionová investice vůbec nezklamala

Své místo v průmyslové zóně našla kromě firem také sluneční elektrárna. Černé panely tam hltají sluneční svit už více než rok. Pozemek pro provoz solární elektrárny si firma Solarpark Beta pronajala na celkem pětadvacet let dopředu, což Kamenici nad Lipou přinese několikamilionový obnos do městské kasy.

Do kamenické pokladny kromě pravidelného nájmu putuje také paušální částka z každého vyrobeného megawattu elektřiny. „Za pětadvacet let tak město může získat pět až sedm milionů korun,“ vypočítal Ivan Pfaur. Získané peníze se využijí na rozvoj města. „Pro město je to velmi výhodné. Získané peníze vylepšují kamenický rozpočet a pozemky zároveň slouží k ekologické výrobě energie,“ přiblížil starosta Pfaur.

Průmyslová zóna v Kamenici nad Lipou funguje od roku 2002. S přípravou celého projektu začala radnice už o tři roky dříve. „Dostali jsme se do první vlny, kdy stát začal podporovat vznik průmyslových zón, takže se nám na její vybudování podařilo získat dotace,“ uvedl Pfaur.

Počáteční investice do kamenické průmyslové zóny činila „pouhých“ tři a půl milionu korun. „Na první pohled se může zdát, že je to velká suma, ale počáteční investice se nám už několikanásobně vyplatila,“ uzavřel starosta Pfaur.