Navíc strojírny stanuly „na bedně“ při vyhlášení Exportéra roku 2010, kde dobyly třetí příčku v kategorii středních exportérů. „Obrat máme kolem 250 až 300 milionů korun za rok, přičemž export tvoří až sedmdesát procent. Tedy od sto dvaceti až sto padesáti milionů korun. Z hlediska standardních plynulých dodávek převažuje Evropa, ale vracíme se na trhy bývalého SSSR nebo dodáváme do USA. Na konci letošního roku jsme mezi svátky expedovali do Kosova. Šlo o linku na úpravu minerálních vod a výrobu sirupů. V tomto regionu je to ojedinělé,“ zmínil jeden z posledních kousků strojíren jejich generální ředitel Ludvík Ješátko.
Výrobkům z Pacova je otevřen celý svět. Firma získala veškeré certifikace a oprávění, které jí umožňují vyvážet do celého světa, tedy kromě Číny.
Co všechno předcházelo zisku třetího místa Exportéra roku? „Předně se významně změnila produkce. Dříve byly strojírny známé tím, že se dělala zařízení k prvotnímu chlazení mléka v dojírnách. Od té doby se spousta věcí změnila, což bylo dané i tím, že západní firmy hledaly levnější pracovní sílu,“ vrátil se k porevolučním časům Ješátko. Ruku v ruce s tím firma začala vyrábět složité aparáty pro chemický a farmaceutický průmysl, čímž si západní klientelu definitivně získala.
„Jsme firma zavedená tak, že pravidelně obdržíme poptávky do tendrů a výběrových řízení. Takže padesát procent obchodů, které běží, svým způsobem fungují na zavedené IČO firmy, kdy zákaznická klientela ví o našich kompetencích a obrací se na nás. Kdybychom se na to však spoléhali v období krize, tak jsme skončili,“ ozřejmil ředitel.
Becherovka nebo výrobna v Kosovu
V letech 2008 až 2009 společnost v dodávkách pravidelným partnerům klesla až na dvacet třicet procent běžných tržeb. „Bylo to štěstí i podnikatelský um, že jsme chytli velké zakázky, jako vybavení do Becherovky nebo pivovaru Černá hora. A dokázali jsme krizi eliminovat produkcí, která se jen tak běžně nenaskytne. Ostatní firmy neexportovaly, a my si export udrželi,“ dodal Ješátko, který do podniku nastoupil jako řadový zaměstnanec v oddělení tvorby cen.
„Majstrštykem“ podniku byla například kompletní dodávka technologií do nového závodu Karlovarské Becherovky. Vše bylo vyrobeno za úctyhodných 84 dní a pozitivní reference francouzského vlastníka, společnosti Pernod Ricard, dávají tušit, že obdobná zakázka nebude poslední. Pacovské strojírny se staly také blízkým partnerem pivovaru Bernard. K pivu mají strojírny velice blízko. Jedním z posledních krásných kousků je i minipivovar v Chrámu chmele a piva v samotném srdci chmelařství, Žatci. Firma nepřímo ovlivňuje i budoucnost a naděje pivovarnictví tím, že dodává učební minipivovary do škol sládků v Česku i Německu.
Velmi široký rank výrobků a investičních celků dokládá i právě ralizovaná zakázka v podobě výroby nádrží a aparátů pro sanaci po těžbě uranu ve Stráži pdo Ralskem, kde se budou dekontaminovat poškozené půdy po těžbě uranu.