Pod tíhou hospodářské krize se po nich jako by slehla zem. „Není to tak dávno, kdy si u nás na radnici podávali dveře investoři hledající v Humpolci vhodnou lokalitu pro svůj podnik. Teď je klid,“ potvrdil zdrženlivost podnikatelů Jiří Kučera, starosta města doslova obklopeného územím zaslíbeným pro průmysl.

Truhláři nakonec záměr přehodnotili

Podobně hovoří také Jiřičtí, v jejichž zóně se rovněž najdou prázdná místa. „Navíc už se nedá hovořit o výrazném ekonomickém přínosu pro obec. Zatímco v roce 1995 jsme měli vyšší daňovou výtěžnost na jednoho obyvatele než sousední Humpolec, po úpravě přerozdělovacího procesu už to taková výhoda není,“ poznamenal jiřický starosta Svatopluk Veroněk.

S poklesem zájmu investorů o tento typ pozemku se setkal také Ladislav Jakl, který v jiřické zóně jeden takový vlastní. „Cožpak o to, zájemci by se snad i našli. V okamžiku platby ale nakonec couvnou,“ vysvětlil majitel pozemku, na němž plánovali podnikatelé z Prahy postavit velkou truhlárnu. Pak se omluvili s tím, že nedostali peníze od developera.

Představitelé radnic v okrese si přítomnost průmyslových zón za humny přesto pochvalují. „Větší podniky jsou hodně důležité pro zaměstnanost obyvatelstva,“ shrnul současný hlavní přínos Ivan Pfaur, starosta Kamenice nad Lipou.

Tam si poradili s nevyužitým místem v jedenáctihektarové zóně jednoduše. Prázdnou stráň pronajali za účelem výstavby sluneční elektrárny. „S průmyslem to sice nesouvisí, ale pro město je to výhodné,“ dodal Pfaur.

Nová kanalizace prospěje celé vsi

Jiřičtí díky průmyslové zóně pro změnu snáze prosadili zbudování kanalizace po vsi. Tento počinek jim uvolnil ruce pro bytovou výstavbu.„A i když teď každý podnikatel obrací každou korunu, věřím, že jednou zónu zaplníme docela,“ doplnil optimisticky Veroněk.

Spousta volného místa ale zůstává i v okolí Humpolce. Třeba v přídálničním Central Trade Parku, jedné z vůbec prvních zón v okrese, je k mání tři a půl hektaru. Nevyužitá výměra zůstává mezi Vystrkovem a Hněvkovicemi i u Brunky. Okamžitě začít stavět se může i v lokalitě Pražská.

„Všechno je teď zmrazené. Nebudují se ani menší podniky v takzvaných šedých zónách a snad s výjimkou rozrůstajícího se sídliště Kasalova pila usnula i bytová výstavba,“ okomentoval humpolecký starosta Kučera dopad hospodářské krize na rozvoj města.

Jak ale zdůraznil pelhřimovský podnikatel Antonín Piller, investory neodrazují od budování nových továren pouze „hubená“ léta. „Pokud ve městech chtějí nalákat nové podnikatele, musí mít řádně zainvestované zóny. Investor, pokud se pro některou lokalitu rozhodne, chce začít stavět hned a rychle,“ podotkl Piller ze společnosti Kana, která působí v pelhřimovské zóně Lhotka od roku 1996.