Od té doby však ceny letí rapidně nahoru, což dokládají grafy společnosti CCS. „Zrovna včera (ve čtvrtek-pozn.red.) jsme přeceňovali. Natural 95 stál v úterý 29,90 a dnes stojí 30,30 korun,“ sdělila obsluha stanice Čepro v Počátkách, která patří k těm levnějším.

Důsledek stávky

„Zdražování je způsobeno nárůstem cen benzínu a nafty na burze v Rotterdamu. Ceny totiž ovlivnila osmidenní únorová stávka zaměstnanců v šesti rafinériích francouzské ropné společnosti Total. V příštích dnech už by nemělo docházet k tak velkému zdražování jako v minulých týdnech. Cena benzínu a nafty bude totiž reagovat na posilování kurzu koruny. Je to především kvůli revizi údajů Českého statického úřadu, kdy se ukázalo, že ekonomika Česka ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla o 0,7 %, kdežto první odhad ČSÚ uváděl pokles o 0,6 %,“ analyzoval situaci Roman Fiala z Katedry ekonomických studií Vysoké školy Polytechnické v Jihlavě.

Zvýšení cen pohonných hmot se promítne do nákladů téměř všech výrobců a poskytovatelů služeb. „Závisí pak na konkrétním konkurenčním postavení dané firmy, její cenové strategii a závislosti na dopravě, zda toto zvýšení nákladů promítne do cen svých výrobků a služeb,“ dodal Fiala.

Menší dopravci jsou jedni z těch, kterých se ceny paliv bezprostředně dotýkají. „Naftu musíme platit hned, ale doba splatnosti faktur za dopravu může být až devadesát dnů. Je to pak velmi náročné, obzvlášť v dnešní době, kdy lidi na faktury rádi zapomínají,“ sdělil nejmenovaný rodinný dopravce z Humpolce.