A to i navzdory skutečnosti, že tamní zastupitelé přehodnotili své původní zamítavé stanovisko a žádost manželů Matouškových ohledně montáže solární elektrárny nakonec odsouhlasili.

„Je pozdě. Potřebovali jsme souhlas o pár týdnů dříve,“ upozornil Jan Matoušek zklamaně s odkazem na to, že se celorepublikově vyhlásil stop stav šíření solární energie.

Panely by oddělily podniky od zástavby

Zastupitelé změnili názor především kvůli příhodnému umístění dotčeného, asi tříhektarového pozemku. „Sluneční elektrárna by vlastně oddělila průmyslovou zónu od obytné zástavby. Jako tiché, nerušící zařízení by se tam vysloveně hodilo,“ odůvodnil názorový obrat jiřický místostarosta Miroslav Jirků.

Zastupitelé hlasovali v poměru šest ku jednomu. Tím neoblomným zůstal starosta Svatopluk Veroněk, který neskrývá nedůvěru k alternativním zdrojům energie jako takovým. „Prostě tomu nevěřím. Je to drahé, ve finále to zaplatíme všichni. Záměr také odporuje
koncepci průmyslové zóny, kterou jsme založili hlavně kvůli podpoře zaměstnanosti. Navíc jsme už předtím několik podobných žadatelů odmítli. Teď hrozí, že když jsme vyhověli jednomu, nezbyde nám než povolit to i všem ostatním,“ vyjmenoval své důvody Veroněk.

Obecní pokladna mohla být bohatší

Jan Matoušek to vidí jinak. „Podle mě by to mělo nesporný přínos nejenom pro nás, ale pro celou vesnici. Nejsme žádná zahraniční firma, daně bychom odváděli do jiřické pokladny. A dost možná bychom i to pracovní místo vytvořili. Ale teď už je stejně zbytečné o tom mluvit,“ namítl Matoušek, který již od záměru upustil a s jeho případným oprášením nepočítá.

A to jednak právě kvůli všemožným tahanicím, zároveň také s ohledem na čerstvý návrh poslance Ondřeje Plašila, který by v oblasti sluneční energetiky zvýhodnil velké investory. Tedy gigant ČEZa zahraniční uskupení. „Navíc je to hodně nejisté podnikání. Pokud se stát nejprve zaručí, že po dvacet let nesáhne na výkupní cenu solární energie, a pak to zruší, těžko někomu věřit,“ přidala se Eva Matoušková.