Málokdo si však při pohledu do svého nákupního košíku uvědomí, že jeho obsah je často vykoupen otrockou prací za neúnosně malou mzdu a práci dětí.

Přesně toto, řeší koncept zvaný Fairtrade, tedy spravedlivý obchod, kdy pracovníci dostanou alespoň tolik, aby nemuseli žít za hranicí chudoby. Zatímco v regálech supermarketů ve Velké Británii je zboží s označením Fairtrade běžné, u nás je zatím výsadou malých specializovaných krámků.

Jeden takový se nachází i v Pelhřimově na náměstí. „Chci nabízet zboží, které mi přijde smysluplné, kdy zároveň mohu zákazníkovi sdělit informaci o procesu výroby i o konkrétní cestě výrobku ze země produkce až k nám do krámku,“ popsal smysl svého podnikání majitel krámku Jan Bružeňák.

Změnit zvrácený systém produkce

Jeho zboží nese ve většině případů také etiketu BIO. Ve shodě je také s ekologickými farmáři, když přijde řeč na zákazníky. „Mnoho lidí o tom neví, proto mé zákazníky tvoří specifický okruh známých a jejich známých. Zboží je samozřejmě kvalitní a tím pádem i dražší,“ dodal Bružeňák.

Sám se snaží povědomí o fairtradeu rozšířit mezi veřejnost spoluprací se zavedenými organizacemi v Česku a pořádání přednášek. Jak říká: „Záleží pouze na nás, jestli chceme, aby se změnil zvrácený systém mezinárodní produkce. I proto bych rád navázal spolupráci s lokálními výrobci,“ uzavřel Bružeňák.