Terminál mohou obyvatelé použít nejenom k úhradě nákupu platební kartou, ale i k výběru hotovosti. Ten je podmíněn nákupem nad tři sta korun. „Jedná se o službu, kterou může zákazník ocenit zejména v místech, kde není dostupný bankomat. Neméně zajímavou službou je dobíjení mobilních telefonů všech operátorů. Prodejny poskytující tyto služby jsou označeny informačními plakáty,“ odůvodnil Lubomír Martinů, předseda družstva.

Prodejny Jednoty jsou významným poskytovatelem služeb na Pelhřimovsku a to zejména v menších obcích. Pro mnoho obyvatel a zejména těch dříve narozených jsou leckde jediným místem, kde mohou nakoupit potřebné věci pro každý den.

Na vsi raději hotově

Starousedlíky však novinka příliš nenadchla, a tak se zatím terminály příliš nezahřívají. „Já už žádnou kartu nepotřebuji. Důchod mi nosí pošta v hotovosti a tak bych ji ani nevyužila. V krámě bych s tím stejně akorát zdržovala,“ vyjádřila se důchodkyně ze Želiva, která si nepřála být jmenována, zatímco její kolegyně souhlasně pokyvovala hlavou.

Příliš nadšení z nových mašinek nesdílí ani prodavačky v Červené Řečici. „Je to zdržování u pokladny. Takhle máme plno práce a bojíme se, aby nám lidi zatím půl krámu neodnesli. Navíc lidé jsou na vesnici zvyklí platit hotově a tak terminál moc nevyužíváme,“ řekla Iveta Mráčková, vedoucí tamní prodejny.

Platba přes nové kasy se zatím zamlouvá spíše mladším ročníkům a přespolním. To potvrdila i Martina Průšová z prodejny v Želivě. „Službu využívají zákazníci málo, a když už, tak ti mladší. Jinak jsou to spíše chataři a rekreanti z měst,“ informovala Průšová.

Ve městech se terminály uplatní

Ve městě je užívání platebních karet běžnější a vedoucí družstevní prodejny v Pelhřimově tak novinku vítá. „Z počátku to šlo pomaleji, ale nyní se to docela rozjíždí. Čím dál více zákazníků platbu kartou využívá a pokladní si také bez problémů zvykly. Službu na výběr hotovosti však zatím využil pouze jeden zákazník,“ podotknul Petr Beránek, vedoucí prodejny v Nádražní ulici v Pelhřimově. Přestože se na venkově rozšíření služeb v prodejnách nesetkává se valným ohlasem, ředitel Jednoty chce v modernizaci pokračovat.

„Samozřejmě je to někde využíváno více a někde méně. Na vesnici jsou lidé stále poměrně konzervativní. Přesto bychom rádi naše nové služby i nadále rozšiřovali. Stojí to ale peníze. Nutný je terminál a ne všude je dobré internetové spojení. Musí na to být zkrátka technické zázemí,“ uzavřel Lubomír Martinů.

Konkurence zatím o instalaci platebních terminálů v menších obcích neuvažuje. Využitelnost, náklady a poplatky hovoří za vše. „Jsme malá prodejna a při poplatcích, které činí tři až čtyři procenta při platbě kartou, se nám to nevyplatí. Větší městské prodejny z našeho řetězce, jako například v Pacově, už terminály používají,“ konstatoval Josef Štecher, vedoucí potravin Flop v Senožatech. Ty patří do dalšího významného řetězce, který sružuje soukromé prodejny potravin v širokém okolí.