Důvodem je nárůst spotřební daně. Zdražovat se bude hned od počátku roku. „Ke zdražování jsme donuceni. Zvyšovat ceny budeme pouze nepatrně, a to od šedesáti haléřů do jedné koruny za půllitr,“ sdělil Zdeněk Mikulášek, vedoucí marketingu Rodinného pivovaru Bernard. U lahvového piva představuje zdražení částku odpovídající navýšení spotřební daně a DPH.

Nejprodávanějším pivem z humpoleckých varen je stále jedenáctistupňový mok. „Jedenáctka je stále nejprodávanější, ale její podíl klesá. Lidé pomalu, ale jistě přecházejí na dvanáctku,“ informoval Mikulášek. Starost o zákazníky je v Bernardu na prvním místě, což potvrdil sám Zdeněk Mikulášek.

Krize, nekrize, Bernard vyváží více

„Pro zákazníky jsme připravili Mikulášskovánoční edici. Jde o nové etikety, které jsou hodně zajímavé. Již delší dobu také děláme retro uzávěry, které jsou praktické,“ sdělil Zdeněk Mikulášek. Pivovar posbíral v tomto roce také celou řadu ocenění.

„Určitě bych rád vyzdvihl ocenění Naše pivo 2009, kde jsme obsadili druhé místo. Je to anketa o popularitě piva. Ocenění se dočkal i náš časopis, který obsadil první místo v anketě Czech Top 100,“ řekl Mikulášek. Pivovar Bernard vyváží do dvaceti států světa a v příštím roce dokonce očekává nárůst exportu o celých šestnáct procent. „Očekáváme i nárůst výstavu piva, a to až o osm procent,“ dodal Zdeněk Mikulášek.

Stejné zdražování od nového roku potká i pelhřimovský Pivovar Poutník. „Zvyšujeme ceny též kvůli spotřební dani, a to o šedesátník. Rád bych ale zdůraznil, že zvýšení je pouze o to, co nám stát přikazuje. Jako pivovar zdražovat nebudeme,“ sdělil Jiří Vacek, referent prodeje pivovaru Poutník.

Jako již tradičně před jakýmikoliv svátky se v pivovaru vyrábí speciální čtrnáctistupňové pivo. „Prodej již začal a jsme s ním velmi spokojeni. Od zákazníků máme první kladné ohlasy, které říkají, že čtrnáctka je tento rok obzvlášť povedená,“ řekl s úsměvem Vacek. Pivovar Poutník chystá na příští rok i pár novinek. „Zatím máme všechno v hlavě, ale něco asi bude. Především se budeme snažit dělat pivo z láskou, a přejeme si, aby naše pivo stále chutnalo,“ uvedl Jiří Vacek.

Čtrnáctka jde o svátcích na odbyt

I pelhřimovští tento rok, co se týče cen, neodešli s prázdnou. „Čtrnáctka byla třetí na soutěži Česká pivní pečeť v Táboře. Jinak jsme se letos žádné jiné soutěže neúčastnili,“ řekl Vacek. A co na zdražení říkají samotní zákazníci? „Vůbec se mi to nelíbí, ale přeci kvůli tomu nepřestanu pít pivo. Pokuď to bude do koruny, tak to ještě jde,“ řekl rozmrzele Pavel Dvořák z Pelhřimova.

„Bohužel s tím vůbec nic neudělám. Pivovary musí zdražovat s povinnosti, tudíž za zvyšování cen ani nemohou,“ dodal Jiří Král z Humpolce.