„Samozřejmě, že strach mám. Proslýchá se, že by mělo odejít na dvě stě lidí, a to jak z výroby, tak i z vedoucích postů. Nevím, co mám čekat. Nezbylo by mi nic jiného, než jít na pracák,“ řekl jeden ze zaměstnanců, který si nepřál být jmenován. Obavy pracovníků jsou oprávněné. Firma musela v důsledku krize a nedostatku odběratelů hodně snížit stavy.

Hromadné odchody? Nejsou aktuální

„Pamatuji si, že u nás na směně pracovalo okolo osmdesáti lidí. Teď už je jich tu dvacet a propouští se neustále,“ doplnil. Jak uvedla Dana Kejřová, analytička pelhřimovského úřadu práce, naposledy v létě společnost hlásila, že bude propouštět. „Od té doby žádné další informace nemáme,“ dodala Kejřová.

Zároveň s tím ale nepřidala příliš optimistickou informaci. Nedostatek volných míst a nezájem ze strany zaměstnavatelů stále trvá. „Nejde jen o strojírenský obor, i když tam nejsou téměř žádné pracovní příležitosti. Všeobecně se dá říci, že je velmi málo volných míst,“ řekla Kejřová.

Hromadné odchody zaměstnanců se ale podle personálního ředitele Agrostroje Zdeňka Pavlovského v následujících dnech nechystají. „O tom, že bychom měli propustit dvě stě a více lidí, nic nevím. Pracovní poměry ukončujeme průběžně. Jako exportní firma jsme závislí na odběratelích, takže reagujeme pouze na momentální situaci,“ vysvětlil Pavlovský s tím, že firma nikdy nepropouští větší množství zaměstnanců najednou.

„Je pravda, že propouštět budeme, ale pouze tak šest lidí, což je naprosto běžné,“ dodal Pavlovský. Na úřadu práce tak budou i nadále přibývat nezaměstnaní. Jejich počet se oproti loňskému stejnému období zvýšil. Uchazeči o práci už dochází na úřad zhruba jednou za dva měsíce namísto obvyklých třítýdenních intervalů.

Úřad práce nemá téměř co nabídnout

„Naše kapacity jsou omezené a kromě toho volná místa nejsou a není téměř co nabídnout. Každý může samozřejmě přijít kdykoli, sami si ale uchazeče zveme po delších intervalech. Jen je upozorníme, že musejí nahlásit každou změnu,“ doplnila Kejřová.