Její česká pobočka získala stoprocentní podíl v podniku Iromez, který zásobuje energií z biomasy 3500 pelhřimovských domácností a řadu dalších institucí.

„O zařazení pelhřimovské společnosti do našeho portfolia jsme stáli, protože biomasu dlouhodobě sledujeme jako alternativní palivo pro naše teplárenské provozy,“ vysvětlil předseda představenstva společnosti Václav Hrach. Jak ale zdůraznil jednatel Iromezu Ladislav Dub, pro odběratele energie ani partnery společnosti se nemění vůbec nic.

„Veškeré pracovní i obchodní smlouvy zůstávají v platnosti. Firma pokračuje jako dosud, všichni zaměstnanci zůstávají na svém místě. Nové je jenom to, že je tu nový vlastník,“ řekl Dub, který se k odprodeji podílu rozhodl z jednoduchého důvodu.

„Silnější korporace lépe ustojí případné velké investice přece jenom lépe než samostný podnik,“ dodal Dub. Odběratelé energie se nemusí obávat jejího zdražení. „Naším záměrem je pokračovat ve výrobě energie, nikoliv zvyšovat zisky. Třeba v českolipské teplárně, kde vlastníme necelých 95 procent podílu, se cena za teplo naopak lehce snížila,“ připomněla specialistka marketinku firmy MVV Energie Pavla Kulhavá.

Smlouvy platí pořád

O majetkovém ovládnutí Iromezu vědí i představitelé města, které patří mezi stěžejní odběratele tepla. „Měli jsme schůzku. Veškeré podepsané smlouvy platí, pro nás se nic nezmění,“ konstatoval starosta Leopold Bambula. Pelhřimov se pro tuto skupinu stal již šestnáctým městem v republice.

kdo je kdo
Iromez, s. r. o.
Společnost vznikla v roce 1992, kdy od města odkoupila tepelné hospodářství. Zabývá se především výrobou tepelné energie z biomasy, kogeneračně i elektřiny.
MVV Energie CZ, a. s.
Na trhu působí od roku 1993 jako EPS ČR, v roce 1999 se stala součástí páté největší teplárenské společnosti v Evropě. Hospodaří v 16 českých městech, zásobuje 91 tisíc domácností a 700 podniků.