Město u dálnice, které dalo světu velkopodnikatele Stanislava Kotyzu, vloni vyhrálo krajské i celostátní kolo. Na Vysočině nenašlo přemožitele ani letos, v celkovém žebříčku se před něj dostaly jen západočeské Klatovy.

„Snad to nebude znít neskromně, když řeknu, že tohle už asi není náhoda,“ usmíval se bezprostředně po vyhlášení výsledků humpolecký starosta Jiří Kučera.

Titul není radost, ale spíše starost

Ten ale vzápětí upozornil svého klatovského kolegu, že prvenství znamená spíše závazek než vyznamenání. „Nároky podnikatelů se zákonitě stupňují. Několikrát jsem slyšel, že ať pro ně to či ono uděláme, když jsme tím městem pro byznys. Jenže úřední postupy se obejít nenechají,“ připomněl Kučera.

Humpolec letos poztrácel hodně bodů právě při podnikatelském průzkumu. „Oslovení živnostníci byli se vstřícností ze strany města mnohem méně spokojeni než před rokem. V opačném případě by Humpolec prvenství možná i obhájil,“ okomentoval stručný rozbor průzkumu Michal Kaderka z pořadatelské agentury.

Zpráva o úspěchu každopádně potěšila pracovníky obecního živnostenského úřadu, jehož prostřednictvím přichází soukromníci do styku s městskou správou nejčastěji. „Snažíme se naplňovat myšlenku, že úřad musí být především dostupnou službou. Trochu nám to ulehčil i zákon, v rámci centrálního registračního místa můžeme začínajícímu podnikateli pomoci zařídit všechno potřebné,“ řekl vedoucí živnostenského úřadu Jan Kotlík.

Přestože hlavním cílem ankety je zviditelnit město, které nejvíce přeje podnikatelskému ruchu, průzkum sestávající z padesáti ukazatelů v šesti oblastech říká leccos i o celkové kvalitě života. Dalo by se tedy říci, že humpolečtí obyvatelé si nemají moc na co stěžovat.

To není tak docela pravda, nicméně většina námi oslovených lidí odpověděla uspokojivě. „Problémy tu samozřejmě jsou stejně jako všude jinde. Jenom mi připadá, že na malém městě se to řeší snadněji. Přece jenom máme k sobě trochu blíže, dohodneme se,“ mínila Eva Městková. „Základní věci, jako třeba školy a podobně, fungují bezvadně. Narodila jsem se tu a neměnila bych,“ přidala se Eva Trnková.

Důvod k radosti ale mohou mít také Pacovští. Jejich město se z loňského osmnáctého pořadí vyšplhalo až těsně pod stupně vítězů. Co se změnilo? „Podařilo se nám získat poměrně dost peněz na rozvoj města i podnikání. Také se začínají množit pochvalné ohlasy ze strany živnostníků,“ zmínil pacovský starosta Lukáš Vlček dva z klíčů ke čtvrtému místu.

Pelhřimovsko je rájem živnostníků

A protože se do elitní desítky vešel i Pelhřimov, okresu rázem náleží nálepka podnikatelsky nejpřitažlivější oblasti v republice. „Tento region v sobě skrývá obrovské možnosti. Má výbornou polohu, ceny nemovitostí i mzdy přitom patří mezi nejnižší v republice. Navíc tam nechybí kvalifikovaná pracovní síla, což je pro začátek podnikání ideální kombinace,“ vysvětlil Kaderka.

Výsledky ankety:
1. Klatovy
2. Humpolec
4. Pacov
7. Nové Město na Moravě
10. Pelhřimov