„Nyní pracujeme na montování konstrukcí, na které postupně umístíme solární panely,“ informoval Luboš Pouchlý, provozní manažer společnosti Solarpark Beta, která bude elektrárnu v Kamenici nad Lipou provozovat.

Montáž zařízení se dokončí nejpozději do půlky listopadu. „Pak už začne kamenická elektrárna dodávat energii do sítě,“ doplnil Pouchlý.

Vytvoří nové pracovní místo

Náklady na vybudování solární elektrárny se vyšplhají na několik desítek milionů korun. Investice se ale v průběhu provozu firmě Solarpark Beta vrátí.
Na fungování černých panelů vydělá také městská kasa. Pozemek, na kterém elektrárna bude stát, totiž patří Kamenici nad Lipou.

Společnost si k alternativní výrobě elektrické energie pronajala půdu na pětadvacet let, což je standardní životnost solárních panelů. Do kamenické pokladny kromě pravidelného nájmu poputuje i paušální částka z každého vyrobeného megawattu elektřiny. „Za pětadvacet let tak město může získat pět až sedm milionů korun,“ vypočítal Ivan Pfaur, starosta Kamenice nad Lipou.

Získané prostředky se využijí na rozvoj města. „Pro město je to výhodné. Získané peníze vylepší kamenický rozpočet a pozemky poslouží k ekologické výrobě energie,“ pokračoval Pfaur.

Společnost Solarpark Beta navíc vytvoří pracovní místo pro člověka z Kamenice nebo jejího blízkého okolí. „Musíme zaměstnat někoho, kdo dohlédne na fungování elektrárny,“ potvrdil Luboš Pouchlý.

Vybudování solárních panelů chválí i obyvatelé města. „Myslím, že je to docela dobrý nápad. Sluneční elektrárny vůbec neškodí životnímu prostředí a nevypadají tak nápadně jako větrné,” uzavřela Jana Kubisková, jedna z Kamenických.