Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci: Na mléku vydělávají jenom obchodní řetězce

Pelhřimovsko - „Situace je alarmující,“ reagovala většina zemědělců na současnou situaci okolo výkupu mléka.

27.6.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Jeho výroba je pro ně totiž ztrátová. Podle většiny soukromníků i představitelů velkých družstev jsou náklady na výrobu mléka výrazně vyšší než výnosy.

„Denní ztráta se někdy pohybuje i ve výši čtyřiceti tisíc korun. Ten, kdo si vzal úvěr na renovaci ustájení krav podle směrnic Evropské unie, se potýká s existenčními problémy,“ sdělil jednatel žirovnické Agrozy Čestmír Emr.

Ztráty ve výrobě jsou obrovské

„Náklady na litr mléka se pohybují kolem osmi korun. Realizační cena činí něco přes šest korun. Tyto ceny jsou pro nás ztrátové,“ sdělil František Novák, přeseda Zemědělského obchodního družstva v Hořicích na Humpolecku.

Jedinou záchranou pro takové podnikatele je jejich vedlejší pěstitelská činnost. „Pokud se o nás nezačne stát lépe starat a vytvářet výhodnější podmínky pro české zemědělce, pak je možné, že bude mnoho lidí bez práce,“ sdělil jeden ze soukromých podnikatelů v potravinářství, který si nepřál sdělit své jméno.

Zemědělci v pondělí letos už podruhé vyjedou stávkovat. Těžká technika bude blokovat některé komunikace na Pelhřimovsku.

Hlavní koncentrace těžkých zemědělských strojů bude u nájezdu na dálnici D1 v Humpolci. „Ze Žirovnice vyjede několik traktorů s vleky a nákladní auta. Sraz je v Komorovicích, kde se k nám přidají další družstva,“ prozradil Čestmír Emr.

„Z našeho dvora vyjedou tři traktorové soupravy, které splňují vše pro provoz na komunikaci,“ potvrdil účast na stávce František Novák.

Na Pelhřimovsku se ale najdou i tací, kteří se stávky nezúčastní. Buď jim to nedovoluje práce, nebo o účasti rozhoduje někdo jiný. Tak je tomu i v humpoleckém školním statku.

„Se stávkou já osobně souhlasím. Je třeba na současnou situaci upozornit. Je to důležité, ale mám obavy, že stávka příliš mnoho změn nepřinese,“ sdělil ředitel humpoleckého školního statku Jan Mácha.

Většina zemědělců se shodla na jednom. Hlavním viníkem jsou velké potravinové řetězce, kterých je v ČR stále více. „Obchodníci tlačí ceny dolů. Chtějí prodávat co nejlevněji. Za víc než za šest korun litr mléka nevykoupí. Nakonec ho prodávají za devět korun. Což je pro ně tříkorunový zisk, aniž by hnuli prstem,“ sdělil zaměstnanec jednoho z potravinových řetězců, který z obavy ze ztráty zaměstnání nezveřejnil své jméno.

Výdělek bez přičinění

„Nejsme sice přímí zpracovatelé mléka, nicméně vina těchto řetězců je zřejmá,“ doplnil František Novák. „Měl by zasáhnout stát, který zahraniční řetězce podporuje. Tímto způsobem někteří z nás skončí už po žních,“ postěžoval si jednatel firmy Zeos Vlastimil Vrbík z Litkovic.

Pondělní stávka zemědělců vypukne už v osm hodin ráno. Jak vypověděl zástupce Zemědělského svazu ČR na Pelhřimovsku František Papež, stávkující berou navědomí výzvy ministra Gandaloviče a budou se snažit omezit dopravu v co nejmenším rozsahu.

Autor: Lukáš Pihávek

27.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení