„Mám strach, že přijdu o práci. Proslýchá se, že dnes by mělo odejít dokonce dvě stě lidí, a to jak z výroby, tak i z vedoucích postů. Nevím, co můžu čekat, nezbylo by mi nic jiného, než se jít nahlásit na úřad práce,“ nechal se slyšet jeden ze zaměstnanců.

Obavy pracovníků jsou oprávněné. Firma musela v důsledku krize a nedostatku odběratelů hodně snížit stavy. „Pamatuji si, že u nás na směně pracovalo okolo sedmdesáti lidí. Teď už je jich tu třicet a propouští se neustále,“ doplnil.

Jak uvedla Věra Kovářová, ředitelka pelhřimovského úřadu práce, na začátku roku společnost hlásila, že do května propustí dvě stě padesát lidí. „Od té doby žádné další informace nemáme,“ dodala Kovářová.

Zároveň s tím ale nepřidala příliš optimistickou informaci. Nedostatek volných míst a nezájem ze strany zaměstnavatelů stále trvá. „Nejde jen o strojírenský obor, i když tam nejsou téměř žádné pracovní příležitosti. Všeobecně se dá říci, že je velmi málo volných pozic,“ řekla Kovářová.

Hromadné odchody zaměstnanců se ale podle personálního ředitele Agrostroje Zdeňka Pavlovského v následujících dnech nechystají. „O tom, že bychom měli propustit dvě stě a více lidí, nic nevím. Pracovní poměry ukončujeme průběžně. Jako exportní firma jsme závislí na odběratelích, takže reagujeme pouze na momentální situaci,“ vysvětlil Pavlovský s tím, že firma nikdy nepropouští větší množství zaměstnanců najednou.

„Je pravda, že dnes propouštět budeme, ale pouze šest až osm lidí,“ dodal Pavlovský.

Ten zároveň doplnil, že v průběhu dubna se společnost musela rozloučit zhruba se stovkou zaměstnanců. Dalšímu propouštění se ani v budoucnu neubrání. „Kolik lidí propustíme v květnu, ukážou poslední dubnové dny. Přesný počet vám v současné době neřeknu, ale kolem padesáti to bude určitě,“ dodal Zdeněk Pavlovský.

Na úřadu práce tak budou i nadále přibývat nezaměstnaní. Jejich počet se oproti loňskému stejnému období více než zdvojnásobil. Uchazeči o práci už dochází na úřad zhruba jednou za dva měsíce namísto obvyklých třítýdenních intervalů.

„Naše kapacity jsou omezené a kromě toho volná místa nejsou a není téměř co nabídnout. Každý může samozřejmě přijít kdykoli, sami si ale uchazeče zveme po delších intervalech. Jen je upozorníme, že musejí nahlásit každou změnu,“ doplnila Kovářová.

Marcela Průchová, Petra Nováková