Obrovský komplex výrobních hal byl ještě do roku 2007 v konkurzu. Tehdy ho koupila firma Htp, která začala s rozsáhlou rekonstrukcí. „Budovy minimálně deset let chátraly a byly v dezolátním stavu. Bylo nutné zavést kompletní plynofikaci a rozvést elektřinu,“ sdělil majitel firmy Stanislav Tománek. Tři výrobní haly, jejichž vznik se datuje do 80. let minulého století, se oblékly do moderního hávu.

Nevhodná doba

Zbývá ještě opravit nejstarší části celého komplexu. V jejich středu se nachází i vysoký tovární komín, z něhož se ještě před dvanácti lety valil dým uhelného prachu.

„Kotelnu jsme museli zbořit. Důvody byly hlavně bezpečnostní. Komín je stabilní a není důvod ho sestřelit,“ vysvětlil Tománek. Jak dále uvedl, likvidace komínu by byla nákladnější než jeho sanace, kterou hodlá firma Htp provést.

„Pro rekonstrukci areálu jsme si vybrali nejméně vhodnou dobu. Poznamenala nás krize, zatím se ale držíme. Pevně věřím, že to zvládneme,“ dodal Stanislav Tománek. „Jsem ráda, že se ty haly opravují. Strávila jsem výrobou textilu podstatnou část svého života a mrzelo mě vidět, jak ty budovy chátrají,“ sdělila bývalá zaměstnankyně Partexu Marie Ratajová ze Žirovnice. Textilní průmysl má v Žirovnici hlubokou historii. První pletařské výrobky se v Partexu vyráběly ve druhé polovině devatenáctého století. Základní kameny nejstarších výrobních hal byly položeny v roce 1903. Partex zaměstnával za totalitního režimu podstatnou část Žirovnice.

Bývalí zaměstnanci se dosud každý rok scházejí. „Připomeneme si staré časy. Strávila jsem v Partexu čtyřicet let života. Je na co vzpomínat,“ sdělila Marie Hynková ze Žirovnice, která v Partexu působila jako účetní.

V současné době využívá prostory bývalé fabriky na deset firem.

Možná obytné prostory

Jediným místem, kde dosud panuje klid, jsou výrobní haly v průčelí celého areálu. Ty v roce 1994 poznamenal rozsáhlý požár. Z hlediska výroby jsou podle Stanislava Tománka v podstatě nevyužitelné. „Jedná se o patrové budovy. Je tam velice obtížná manipulace,“ dodal Tománek.

Současný majitel představu o jejich využití do budoucna má. „Uvažovali jsme o tom přestavět tyto budovy na obytné prostory. Je to ale zatím vize budoucnosti,“ prozradil Tománek.