„Zatím nevím, jak se to vyřeší. Určitě to ale bude znatelné snížení příjmu. Od pojišťoven žádné vyjádření nemám k dispozici,“ uvedla pelhřimovská lékařka Jana Norková.

To potvrdila i dětská doktorka Bohdanka Nesvačilová z Pacova. „Žádná kompenzace dohodnutá není, a to bude určitě znát. Já mám sice malý obvod, ale přesto se za měsíc vybralo v průměru tak pět až šest tisíc korun. V zimě, kdy byly chřipky a virózy, to bylo až deset tisíc,“ uvedla lékařka.

Investice do vybavení

Peníze budou nyní chybět. Jak dodala Nesvačilová, veškeré tyto příjmy totiž šly opět nepřímo pacientům. Lékaři za ně vybavovali ordinace a dokupovali potřebné přístroje.

„Loni jsem nakoupila například novou dětskou váhu, ušní sprchu a další přístrojové vybavení do ordinace. Dá se říci, že všechny peníze se vrátily zpět,“ doplnila.

Pacientů nepřibylo

Větší nápor pacientů ale lékaři nezaznamenali. Provoz v ordinacích se zrušením poplatků prakticky vůbec nezměnil. „Myslím si, že u dětí je to přece jenom jiná věc než u dospělého. Pokud má dítě nějaký problém a je nemocné, žádného rodiče třicet korun u lékaře neodradí,“ domnívá se Norková.

Nezrušily se ale všechny platby. Další poplatky, například šedesát korun za den pobytu v nemocnici, devadesát korun za pohotovost nebo i třicet korun za položku na receptu, děti platí dál.

Novela zákona o zdravotním pojištění pamatovala i na seniory. Těm spolu s dětmi klesl roční ochranný limit na poplatky a platby za léky z pěti tisíc na dva a půl tisíce korun.